Bakanlık, cezaevinde kalan bebek sayısını sır gibi saklıyor


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, annesiyle birlikte cezaevinde tutuklu olan bebekleri Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu. Bakanlıktan gelen cevapta, kaç bebeğin annesiyle birlikte cezaevinde kaldığına dair bilgi yoktu. Hak İnisiyatifi Derneği’nin, anneleriyle birlikte cezaevinde bulunan 0-6 yaş arası çocuklara ilişkin geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, 2018 yılında cezaevinde bulunan çocuk sayısının 743 olduğu, bu sayının 2019 kasım ayı itibarıyla 780’e çıktığı kaydedilmişti. Bugün bu sayının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerindeki çocuk sayısına ilişkin Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine cevap verdi. 18 Şubat 2019 itibariyle ceza infaz kurumlarında 12 ila 15 yaşında 146, 15 ila 18 yaş arası 2 bin 764 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirten Gül, bu kurumlarda annesiyle kalan bebeklerin sayısını açıklamadı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, cezaevlerinde bulunan 18 yaş altında kaç çocuk sayısını, özellikle de bu kurumlarda annesiyle kalan kaç bebek olduğunu öğrenmek istemişti. Önergede çocukların gıda ve ilaç gibi zorunlu ihtiyaçlarına dair ne gibi uygulamalar yapıldığı ve bu ihtiyaçların karşılanmadığına dair iddiaların neticesi soruldu.

Adalet bakanı ise 0-6 yaş arası çocuklar ve anneleri için çeşitli eğitim ve destek programları bulunduğunu, annesinin yanında kalan çocuklar ve emziren anneler için bütçe imkanları dahilinde gıda ve diğer ihtiyaçlar için ödenek sunulduğunu açıkladı. Gül, anneleriyle birlikte kalan bebeklerin ihtiyaçlarının karşılanmadığı yönünde yapılmış herhangi bir şikayet ve başvuru bulunmadığı söyledi.

https://www.tr724.com/bakanlik-cezaevinde-kalan-bebek-sayisini-sir-gibi-sakliyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir