İşyerinde ‘cinsel’ tacize Yargıtay’dan onay; Babacan tavır!


Yargıtay 14. Ceza Dairesi, çok tartışılacak bir karara imza attı. Çalışanına, “Maşallah, çok güzelsin, fıstık gibisin” deyip kalçasına dokunarak cinsel tacizde bulunan müdür hakkındaki kararı, “Babacan tavır sergilemiş!” diyerek bozdu.

Bursa’da bir kamu kurumunun müdürü, iddiaya göre odasına çağırdığı bayan memura, “Maşallah, çok güzelsin, fıstık gibisin.” diyerek kalçasını elledi. Travma yaşayan genç memur, olayı önce arkadaşlarına anlattı, sonra yargıya taşıdı. Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘basit cinsel saldırı’ davasında kurum müdürü mahkumiyete çarptırıldı. Sanık müdür, kararı temyiz etti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, kalçaya elleme yoluyla gerçekleştirildiği iddia edilen cinsel saldırı olayında ‘müdürün babacan tavırla hareket edip etmediğinin yeterince araştırılmadığına’ dikkati çekti.

Kararda şöyle denildi: “Olayın intikal şekli ve zamanı, tarafsız tanık K3’nin iş yerinde gördüğü sanığın babacan bir tavırla hareket ettiğine dair ifadesi ortadadır. Diğer tanık beyanları, CD içeriği ile tüm dosya kapsamı nazara alındığında sanığın aynı yerde birlikte çalıştığı mağdurenin vücuduna dokunması şeklindeki eyleminin cinsel amaçla gerçekleştirildiği hususunun şüphede kaldığı ve mevcut haliyle cezalandırılmasına yeter başkaca delil bulunmadığı anlaşıldığından, müsnet suçtan beraatı yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır. Sanık avukatının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bozulmasına oy çokluğu ile karar verildi.”

https://www.tr724.com/isyerinde-cinsel-tacize-yargitaydan-onay-babacan-tavir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir