Hulusi Akar’ı yalanlayan belgeler: Akıncılar’a ‘Komutanı kurtardık’ anonsu geçilmiş; VIP karşılama istenmiş


15 Temmuz’da gecesi üzerine tüfeklerin doğrultularak helikoptere bindirildiğini iddia eden dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la ilgili yeni görüntüler ve tanık ifadeleri ortaya çıktı. Akar’ı, Akıncılar’a götüren askerlerin ‘Komutanı kurtardık’ diye anons geçtiğini ve VIP karşılama istediği belirlendi.

Nordic Monitor sitesinin ulaştığı yeni belgelere göre, 15 Temmuz’da Akar’ın güvenliğini sağlamak amacıyla görevde olduğunu sanan Özel Kuvvetler’de görevli Adnan Arıkan ve Akar’ı Akıncılara götüren helikopterin pilotu Halil Gül’ün ifadeleri zorla kaçırılma iddialarını yalanlıyor.

Özel Kuvvetler’de görevli Adnan Arıkan, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tutanaklarındaki ifadelerinde şunlar söylüyor:

‘O gece emirler vermeye devam etti’

“Komutan ifadelerinde derdest edildiğini ifade ediyor, manzaranın onun bu ifadeleri ile hiçbir alakası yoktu. Genelkurmay 1A kapısından çıkarken bile herkes onu takip ediyor, o yavaşlayınca herkes yavaşlıyor, o durunca herkes duruyor ve devam
edince herkes devam ediyor”

“Emirler vermeye devam ediyor. Sözde derdest haldeki Komutan üniformanın kepini istiyor. Koruma görevlisi koştura koştura telaş içerisinde emrin gereğini yapıyor. Kepi teslim ediliyor. Can derdindeki bir insan böyle bir hareket yapar mı kep olsa ne olur olmasa ne olur?”

“Üstüne üstelik çantasını istiyor gibi hareketler yaptığı kamera görüntülerinde de var. Emir vermek ve emrin yerine getirilmesi Genelkurmay Başkanı olarak emir komutasının devam ettiğinin en belirgin göstergesidir.”

“Komutan silahların kendisine dönük olarak tutulduğunu söylüyor,gerçekle alakası yok. Helikoptere binildiği zaman tüfekler her zaman yeri gösterir çünkü kazara patladığı zaman helikopterin düşmesine sebebiyet vermesin diye. Siz tutmasanız bile
oradaki teknisyeni ikaz eder”

Binbaşı Adnan Arıkan darbe duruşmalarında 15 Temmuz’u sahte darbe girişimi olarak nitelendirmiş, silah arkadaşlarının masum olduğunu iddia edince mahkeme başkanı tarafından uyarılmıştı. Hükümet kontrolündeki medya Arıkan’ı hedef göstermişti.

Hulusi Akar’ı Akıncılara götüren helikopterin pilotu Yarbay Halil Gül ise ifade tunaklarında şunları söylüyor:

Komutan’ı kurtardık’ anonsu çekilmiş; Akar için VIP karşılama talep edilmiş

“Akar helikoptere elleri ve gözleri açık yürüyerek geldi. Helikopterin içinde bir bağrışma ya da sıkıntı yoktu. Sadece benimle konuşabileceği telsiz yanında duruyordu. İsterse açıp konuşabilirdi.

Gül’ün kullandığı helikopterin kalktığı Güvercinlik Hava Meydanı ve iniş yaptığı Akıncılar Üs kuleleri ile yaptığı konuşmaların ses kayıtları da mahkemede dinlenildi. Gül’ün kuleye ‘Komutan’ı kurtardık’ şeklinde anons geçmesi ve VIP karşılama talep etmesi dikkat çekiyor.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar daha sonra değiştirdiği ifadesinde 15 Temmuz gecesi ile ilgili birçok çelişkiye imza atmıştı. Akar son ifadesinde helikopterde askerlerin namlusunun kendisine dönük olduğunu söylemişti.

Haberin İngilizce orjinali ve belgeler için tıklayın

https://www.tr724.com/hulusi-akari-yalanlayan-belgeler-akincilara-komutani-kurtardik-anonsu-gecilmis-vip-karsilama-istenmis/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir