Zulüm raydan çıktı


1- Adana’da ihtiyaç sahiplerine yardım ettikleri gerekçesiyle insanların evlerine uzun namlulu silahlarla baskın yapıldı. Evlerin kapıları kırıldı, bebekli anneler tutuklandı.

2- Yurt dışında bulunan işadamı Gökhan Akdemir’in Mersin Çamyayla’daki evi, “F.töcülerin malı helaldir.” diyenler tarafından gündüz gözüyle yağmalandı.

3- Tutuklu gazetecilerden pankreas kanseri Mevlüt Öztaş, Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu’nun ‘hayati tehlikesi var’ raporuna rağmen tahliye edilmedi.

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

AKP iktidarı, Hizmet Hareketi’ne yönelik operasyonlarda ne hukuku dikkate alıyor ne Anayasa’yı… Rejim tamamen raydan çıkmış durumda. Adana’da dün yine gözaltılar vardı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, mağdur ailelere destek, para ve erzak yardımı yaptıkları gerekçesiyle aralarında esnaf, ihraç polisler, ev hanımları ve iş adamlarının da bulunduğu 63 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

UZUN NAMLULU SİLAHLARLA BASKIN

Soruşturmaya muhatap olanların suçları ‘mağdur insanlara’ yardımcı olmak. Baskın sabah saatlerinde yüzleri maskeli onlarca polis ve gazeteci ordusuyla yapıldı. Evin demir dış kapısı koç başlarıyla kırıldı. Medyaya servis edilen görüntülerde, elinde uzun namlulu silah bulunan bir polisin evin avlu duvarına tırmandığı görülüyor. Polislerin ellerinin tetikte olması dikkat çekiyor. Eve baskın yapan polislerin, “Yat lan yere!” diye bağırdığı duyuluyor. Ailenin, “Evde çocuk var!” sözleri üzerine bir polis, “Bir şey olmaz. Alın götürün, neyi varsa götürün.” diyor.

6 AYLIK ELİF CEZAEVİNE GİRECEK

Operasyonda aralarında esnaf, KHK’lı polis, ev hanımı ve işadamlarının da bulunduğu 63 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 6 aylık kızı bulunan Münevver Tekin de vardı. Tekin, tutuklanıp 6 aylık bebeği Elif Erva ile birlikte Tarsus Cezaevi’ne gönderildi. Tekin’in yargılandığı davada cezası onandığı için tutuklandığı belirtiliyor. Reyyan (3) ve Muhammed Fatih (7) adında iki çocuğu olan ev hanımı Melike Aktepe ile üç çocuklu Şerife Erol da gözaltına alınanlar arasında. Onların sorgusu dün akşam saatlerinde henüz tamamlanmamıştı. Şerife Erol’un eşinin de tutuklu olduğu öğrenildi. Erol’un sütten kesilmemiş kızı Cemile Meva dışında 12 ve 7 yaşında iki çocuğu daha var.

Adana’da polis, ihtiyaç sahiplerine yardım eden vatandaşların evine sabah ağır silahlarla baskın yaptı.

‘HAYATİ TEHLİKESİ VAR’ RAPORUNA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMEDİ

Tutuklu gazetecilerden Mevlüt Öztaş, sağlık kurulunun ‘hayati tehlikesi var’ raporuna rağmen tahliye edilmedi. Kızı Büşra Öztaş, sosyal medyadan yaptığı yaplaşımda, “Artık söyleyecek tek kelime bulamıyorum. Sözlü olarak İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin tahliye talebimizi reddettiğini öğrendim. Babamın hayati tehlikesi olmasına rağmen cezaevinde tutmaya karar verdiler. Bu babamın ölüm fermanını imzalamak değil mi?” ifadelerini kullandı.

Afyon Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu, geçtiğimiz hafta, Öztaş’ın hayati tehlikesinin bulunduğu için acilen tahliye edilmesi gerektiğini belirten rapor hazırlamıştı. Raporda Öztaş’ın, hayati tehlikesi olduğu, ceza infazının tehirinin gerektiği, cezaevi koşullarında tedavi sürecinde hayatını tek başına idame ettiremeyeceği, tedavi sürecinde bakıma muhtaç olduğu ve hastalığının süreklilik arz ettiği’ belirtiliyordu.

YURT DIŞINDAKİ İŞADAMININ EVİ YAĞMALANDI

Skandallar bunlarla sınırlı değildi dün. İsveç’te bulunan işadamı Gökhan Akdemir’in Mersin Çamlıyayla’daki evi gündüz gözüyle, ‘Bunlar f.töcü, malları helaldir’ diyen kişiler tarafından yağma edildi. Kapılar söküldü, pencereler alındı. İki pikap ve bir otomobille evin önüne yanaşan yağmacılar evdeki tüm eşyaları götürdü. Olayı sosyal medya hesabından duyuran Akdemir, “Evimi güpegündüz, bütün komşuların gözü önünde iki pikap ve bir araba, kapılar ve dolapları da sökmek suretiyle tüm eşyaları, kuvvetle muhtemel ‘F.TÖcünün malları helal’ diyerek yağmalıyorlar ve komşular da “Başımıza birşey gelir” korkusuyla seslenemiyor.” ifadelerini kullandı.

ORTAĞIM DA MALLARIMI GASP ETTİ

TR724’ün ulaştığı işadamı Akdemir, “Biz Allah’a dayanmışız. Gerisi boş. Mal geri gelir. Ama evimin o şekilde yağmalanmasına, mallarımın gasp edilmesine çok üzüldüm. ‘Bir gün dönersek’ diye evin içindeki eşyalara dokunmamıştık.” diye konuştu. Akdemir’in ayrıca ortağı tarafından da dolandırıldığı öğrenildi. Akdemir’in verdiği bilgiye göre, ortağı bütün mallarına el koymuş: “Elimiz kolumuz bağlı. Allah’tan başka güvencemiz yok. Ne diyelim!”

https://www.tr724.com/zulum-raydan-cikti/


Utanç operasyonunda ‘zor’ soru: “Şu kişiyle neden AVM’ye gittin?”

Adana’da polis, ihtiyaç sahiplerine yardım eden vatandaşların evine sabah ağır silahlarla baskın yaptı.

Adana’da uzun namlulu silahlarla yapılan baskında gözaltına alınanlara ‘şok’ sorular sordukları ortaya çıktı. Söz konusu sorulardan birini İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, gözaltına alınan kadınlardan birine, ‘Şu kişiyle neden AVM’ye gittin’ sorusu sorulmuş! Gergerlioğlu, “Adana’da gözaltına alınanlara yöneltilen suçlamalara dair..! “Benim hanıma sadece bu kişi ile neden avm ye gittin diye baskın yapmışlar” ifadelerini kullandı.

https://www.tr724.com/utanc-operasyonunda-zor-soru-su-kisiyle-neden-avmye-gittin/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir