Yerli değil, yüzde 100 toplama!


OTOMOBİLİN NERESİ YERLİ?

Otomobilin tasarımı İtalyan Pininfarina’ya ait. Elektrikli motor Alman Bosh’tan alınacak. Batarya ise TOGG’un CEOS’su Gürcan Karakaş’ın önceki açıklamalarına göre Çin’den getirilecek. Aracın entegrasyonu için ise Alman EDAG’la anlaşıldı. Türkiye’de ofis bile açtılar. Şasi sistemleri ise İngiliz Myra ile el sıkışıldı. Ancak otomobil ‘yerli ve milli’!

https://yeni-türkiye.com/akp-neyi-basardi/


HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilin ön gösterimi için 27 Aralık tarihini verdi. Pininfarina imzalı ön gösterim araçları geçtiğimiz aylarda yurtdışından geldi. Söz konusu otomobilin nerede üretileceği hala açıklanmadı. Ancak yerli otomobil fabrikasını Brezilyalı Rocha kuracak. Şase ve batarya lisansı da muhtemelen ‘yerli’ olmayacak! O halde bu otomobil nasıl yüzde 100 yerli?

AKP iktidarının bitmeyen masalı ‘yerli otomobil’le ilgili dün yeni bir tarih verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘ön gösterimi 27 Aralık Cuma günü Gebze’de yapmayı düşündüklerini’ açıkladı. Peki bu otomobiller ne kadar yerli?

TASARIM İTALYAN FİRMA TARAFINDAN YAPILDI

Yerli otomobil ilk 2011 başında gündeme gelmişti. Ticari olarak Kasım 2017’de resmiyet kazandı. İlk somut örnekler ise 8 yıl sonra, haftaya ortaya çıkmış olacak! Ön gösterim otomobilleri geçtiğimiz aylarda yurt dışından gelmişti. Yüzde 100 elektrikli yerli otomobilin tasarımı, dünyaca ünlü endüstriyel ürün tasarımcısı İtalyan Pininfarina tarafından yapıldı!

FABRİKAYI BREZİLYALI ROCHA KURACAK

Yerli otomobil fabrikasını Brezilyalı Rocha kuracak. TOGG geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Operasyonlardan Sorumlu Üst Düzey Yönetici (COO) olarak Sergio Rocha’nın atandığını açıkladı. Edinilen bilgilere göre Rocha, ürün planlama, satın alma, tedarik, üretim mühendisliği ve operasyonlarını yönetecek.

3 MODEL SUV OLACAK

‘Yerli’ otomobili yapacak olan TOGG’nin planına göre yerli otoda 3 model olacak. Tamamı C segment. Bunlardan biri SUV, diğeri sedan, bir diğeri ise hatcback. Yine planlamaya göre ilk olarak 2022 yılında SUV üretilecek! Toplam üretim adeti yıllık 7 bin 200 olarak belirlenmiş! Sedan ve hactback modellerin üretimi ise 2023’de öngörülüyor. Üç modelin toplam üretim adeti ise yıllık 25 bin 200 olarak planlanmış. 2025 yılında ise toplam üretim 85 bin 300’e çıkarılması öngörülüyor. Hemen hatırlatalım; uzmanlara göre, bir otomobil fabrikasının rantabl olması için yıllık en az 250 bin otomobil üretmesi gerekiyor.

KİME SATACAKSINIZ?

Otomobili ürettiniz, peki piyasaya nasıl sunacaksınız? Pazarlama konusu üzerinde çok ciddi kafa yorulması ve kaynak/teşvik aktarılması gerekiyor. Zira karşınızda dünya devi otomotiv markaları var. Ve daha bugün bile bir çok marka dizel üretimini durdurup, tamamen elektrikli otomobile yöneldi. 2022 yılında pazarda korkunç bir rekabet olacağını söylemek için uzman olmaya gerek yok!

FABRİKA NEREDE, OTOMOBİLİN FİYATI NE OLACAK?

Ön gösterim otomobilleri yurt dışından getirildi. Ancak bu otomobilin nerede üretileceği hala belli değil. Fabrika nerede kurulacak, ilk kazma ne zaman vurulacak? Avrupa’da en ucuz elektrikli otomobiller 30 bin dolardan satılıyor. Ve bunlar 3 kişilik, küçük araçlar. Türkiye’nin ‘yurt dışından getirttiği’ yerli otomobili ise 5 kişilik C sınıfı SUV olacak! Bugünkü rakamlarla fiyatı 300-350 bin lirayı bulacak bir otomobili kim alacak?

BATARYA KİME AİT?

Elektrikli otomobilin pil (batarya) lisansının kime ait olduğu da belli değil. Bataryalar, Türkiye’de yüzde 100 yerli mi üretilecek bilmiyoruz. Bu konuda bir açıklama da yapılmıyor. Ancak muhtemelen batarya da yurt dışından ithal edilecek. Ayrıca Almanlar’dan da ‘danışmanlık’ hizmeti aldığımız haberleri geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti. Bütün bu bilgilerden sonra soralım; bu otomobil nasıl % 100 yerli?

https://www.tr724.com/yerli-degil-yuzde-100-toplama/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir