Vatandaş şokta; 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 200 TL’yi aştı! Daha savaşı görmeden Türkiye’de bunlar olduysa…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi Türkiye’de gıda fiyatlarını da etkiledi. Özellikle ayçiçek yağının fiyatı bir anda yüzde 25-30 civarında arttı. 1 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 39-45 TL arasında değişiyor. 5 litrelik ayçiçek yağlarının fiyatı ise markasına göre 180 ile 220 lira arasında değişiyor.


İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sosyal medya hesabından zamların videosunu paylaştı. Karabat, “AKP zamlarıyla halkımıza bedel ödetmeye devam ediyor. Halkımız sofrasına en ufak temel ihtiyacı olan sıvı yağı alamaz hale geldi.” dedi.


Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş küresel ticareti de vurmaya başladı. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, ayçiçek yağı yüklü 15-16 geminin limandan çıkışına Rusya’nın izin vermediğini açıkladı.Dernek açıklamasında, depo ve raflardaki yağın en iyimser ihtimalle nisan ortasına kadar yetebileceği vurgulandı. Buğdayda olduğu gibi ayçiçek yağında da Rusya ve Ukrayna, Türkiye için önemli iki ihracatçı ülke konumunda. Türkiye, yıllık 1 milyon tonluk sıvı Yağ tüketiminin yüzde 70’ini ithal ediyor. 5 milyar dolarlık bedelle ithal edilen yağın yüzde 90-95’inin çıkış noktası ise Rusya ve Ukrayna.

https://www.facebook.com/tarimgazetesioku/photos/a.1546081305710444/3095285774123315/


Dünya, Rus lider Putin’in azgınlaşan ihtiraslarının bölgeyi nasıl bir ateş çemberine çevirdiğini konuşurken, Türkiye’de mutfaktaki yangın bütün bunların ötesine geçmiş durumda. Hükümetin makyajlı TÜİK enflasyonu yüzde 50’yi aştı. Daha kötüsüyse, bu yaşadıklarımızda daha savaşın etkisi yansımadı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir