Rejim ABD`ye dokunamıyor, gücü sadece Türklere yetiyor, üstelik iftira atarak – ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’a 8 yıl 9 ay hapis!


ABD İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz’un yargılandığı davada karar çıktı. Topuz, FETÖ/PDY’ye yardım suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken duruşmayı ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell de izledi.

Cemaat ile bağlantılı olduğu ileri sürülen eski polis müdürleri ve askerlerin yanı sıra firari eski savcı Zekeriya Öz’le irtibatlı olduğu iddia edilen ve casusluk suçlaması yöneltilen ABD İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz’un yargılandığı davanın duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Kovid-19 önlemleri kapsamında az sayıda kişinin maskeyle alındığı duruşmayı, ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell de izledi.

SON SAVUNMASINI YAPTI

Duruşmada, yabancı polis irtibat görevlisi olması nedeniyle amirlerinin talimatıyla Türk emniyet görevlileri, jandarma ve gümrük görevlileriyle irtibatının olduğunu anlatan Topuz, “Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden makam sahibi görevlilerin yasa dışı faaliyette olup olmadıklarını bilmem mümkün değildir. DEA’daki (Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi) amirlerimin emri olmadan hiçbir yurt dışı seyahate katılmam mümkün değildir.” dedi.

Tanıkların iddialarını destekleyecek hiçbir delil olmadığını ve iddiaların asılsız olduğunu iddia eden Topuz, şunları söyledi:

“Bu kişi ile hiçbir irtibatım tespit edilmemiştir. Zekeriya Öz ile doğrudan doğruya hiçbir irtibatım tespit edilmemiştir. Tek başıma emniyetin hiçbir birimine çatkapı gidemem. Bana verilen talimat üzerine randevu alırım. Tamamen DEA’daki görevim çerçevesinde, amirlerimin talimatı ve gözetiminde, suçun önlenmesi amacıyla, 309 kolluk görevlisiyle binlerce görüşme yapılmıştır. Türk ve Amerikan emniyet birimleriyle iletişimi sağlamak üzere görevimi yerine getirirken kimlerin hain olacağını tespit etmem mümkün değildir. Biz muhatap makamına kim atanırsa onunla görüşürüz. Bunu seçme imkânımız yok. Veya onun suçlarını inceleme şansımız yok. Sözde tanık anlatımlarının gerçek dışı ve hayali olduğu sabittir. Ben hiçbir suç işlemedim. FETÖ ile hiçbir irtibatım yoktur. Bunlara ait okulların, kursların kapısından, önünden bile geçmedim. Üzerime atılı mesnetsiz suçlamalar benim ve ailem için onur kırıcıdır. 990 gündür tutukluyum, aileme ve özgürlüğüme kavuşmak istiyorum. Hakkımdaki tüm suçlardan beraatini isterim.”

Mahkeme heyeti, Topuz’a FETÖ/PDY’ye yardım suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

https://www.tr724.com/abd-istanbul-baskonsoloslugu-gorevlisi-metin-topuza-8-yil-9-ay-hapis/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir