Polis ve bekçi nefret saçıyor


Ramazan bayramı da Türkiye’deki polis ve bekçileri durdurumadı. Polis ve bekçi şiddeti sıradan hale geldi. Ülkenin her yerinden polis ve bekçi şiddetine ilişkin videolar geliyor. Bahçesinde oturanlara saldıran polisler, sitenin bahçesinde oynayan çocukları da darp ediyor. “Ben kanunum!” diyerek kurye tokatlayan polis de var, işkenceyi görüntülediği için vatandaşın evinin kapısını, camını kıran bekçiler de… Sokaktaki arabasının alarmını kapatmak için yola çıkan vatandaş bile darp edilerek gözaltına alınıyor. Bunlar kameraları bir şekilde yansıyanlar. Bir de kimsenin haberi olmayan dayak olayları var. Polis ve bekçilerin bu kadar pervasız olmasının temel nedeni, ‘ceza almayacaklarından’ emin olmaları! Rejimden güç ve destek alan güvenlik birimleri, vatandaşlar için ülkeyi yaşanmaz hale getirdi.

Son yaşanan ve kamuoyuna yansıyan şiddet olayları muhalefeti de harekete geçirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TBMM’ye sunduğu araştırma önergesiyle, polis ve bekçiler tarafından gerçekleştirilen şiddet olaylarının araştırılmasını istedi. Ağbaba’ya göre yaşanan olaylar artık ‘münferit’ olmaktan çıktı ve sistematik bir hale geldi. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi. Bugüne kadar kaç polis hakkında ‘şiddet’ suçlamasıyla soruşturma açıldığını ve akıbetinin ne olduğunu sordu.

Çorlu, Kadıköy, Sultanbeyli, Eyüp, Edirne, Zeytinburnu, Cizre… Polis ve bekçi şiddetinin kameralara yansıdığı son yerler. Türkiye’nin bir çok yerinde yaşanan ve kamuoyuna yansımayanlar da var. Polis ve bekçi şiddeti özellikle son dönemde çığırından çıktı. Toplumsal huzuru sağlamakla görevli polis ve bekçiler, huzursuzluğun kaynağı oldu. Emniyet güçleri, vatandaşa karşı son günlerde orantısız ve organize şekilde şiddet uyguluyor. Polis ve bekçilerin bu kadar pervasız olmasının temel nedeni kendilerinden hesap sorulmayacağını düşünmeleri. Zira AKP rejimi, emniyet güçleri ve bekçilerin orantısız güç kullanmasını destekliyor. Muhalefete göre güvenlik birimleri devletin değil, AKP’nin memuru gibi davranıyor.

MİLLETVEKİLİNE DARP

Çok değil daha bir ay kadar önce, 28 Nisan’da Adana’da, 18 yaşındaki Ali Hemdan isimli genç, sokağa çıkma yasağına uymadığı gerekçesiyle bir polis tarafından kalbinden vurulmuş ve olay yerinde can vermişti. Yine geçtiğimiz hafta zihinsel engelli 8 yaşındaki bir çocuk, apartmanın önünde oynarken bir polis tarafından ‘gözaltına’ alınmış ve darp edilmişti. Son olarak geçtiğimiz hafta İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu bir polisin saldırısına uğradı. Söz konusu görüntülerin kamuoyuna yansıması üzerine, “Herkesin gözlerinin önünde bir milletvekiline bunu yapanlar, gözaltına aldıkları insanlara neler yapar!” sorusu gündeme geldi.

YIKIN YERE! YIKIN YERE!

Polis ve bekçi şiddeti dur durak bilmiyor. İnternete her gün yeni bir işkence ve şidet görüntüsü düşüyor. Önceki gün Tekirdağ’ın Çorlu ilçesined evinin bahçesinde oturan bir vatandaş onlarca poliisin saldırısına uğradı. Görüntülere göre polis vatandaşa, “Şerefsizler içeri girsenize!” diye bağırıyor. Daha sonra 4-5 polis dışarı çıkardığı adamın üzerine çullanıyor. Polislerden birinin, “Yıkın yere! Yıkın yere!” demesi üzerine vatandaş yere yatırılarak üzerine çökülüyor ve ardından ters kelepçe takılıyor. Görüntüleri çeken kişi ise yine polisler tarafından “Çekme!” denilerek tehdit ediliyor. Vatandaşın çekime devam etmesi üzerine polisler, şahsın evinin kapısını ve camını kırıp gidiyor.

BEN KARAR VERDİĞİM İÇİN VURMAM DOĞRU!

Bir başka görüntü ise Kadıköy’den… İki bekçi ve bir polis dağıtım yapan bir kuryeyi durduruyor. Polis vatandaşa önce, “Yavşak!” diyerek hakaret ediyor. Ardından motorunu kilitlemekle tehdit ediyor. Nihayet, “Artistlik yapma” diyerek vatandaşa tokat atıyor. Gencin, “Senin bana vurman doğru mu abi?” demesi üzerine polis, “Doğru. Ben ona karar verdiğim için doğru!” dedikten sonra, “Lan yürü git, cevap verme bak!” ifadelerini kullanıyor. Bu arada iki bekçi de polisin yaptıklarını izliyor. İstanbul Zeytinburnu’nda dün internete düşen görüntülerde ise 4-5 polisin bir vatandaşı evinin önünde darp ederek polis otosuna bindirdiği görülüyor. Vatandaşın suçu, otomobilinin alarmının çalışması üzerine yola inmesi!

POLİS SİLAHINA SARILIYOR

Son 2 günde polis şiddetinin yaşandığı bir başka yer ise Edirne… İddiaya göre 13 yaşında çocuk ve babası evlerinin önünde polisler tarafından darp ediliyor. Vatandaşların yaşananlara tepki göstermesi üzerine bir polis silahını çekerek havaya ateş açıyor. Daha bir ay önce böyle bir olayda Suriyeli bir genç polis tarafından öldürülmüştü. Polislerin bu kadar kolay silaha sarılması ve havaya ateş açması ciddi bir sorun olarak gösteriliyor.

EKMEK ALMAYA ÇIKAN VATANDAŞA BEKÇİLERDEN DAYAK

Önceki gece yaşanan polis&bekçi saldırısının görüntüleri de dün internete düştü. Avukat Enes Ermaner’in, “Eyüp/Esentepe mahallesinde ekmek almaya çıkan müvekkil bekçiler tarafından darp edilmeye başlanıyor. Pencereden bunu görenler ayırmayaya indiklerinde onlara da şiddet var.” notuyla paylaştığı görüntü tüyler ürpertiyor. Görüntülere göre sayıları 8-10’u bulan bekçi ve polisler sokakta kimi gördülerse şiddet uyguluyor, boynunu sıkıyor, yere yatırıp üzerine basıyor.

ÇOCUKLARA TERS KELEPÇE

Bu kez görüntünün adresi Zeytinburnu… Sokağa çıkma yasağına uymadıkları gerekçesiyle iki çocuk, polisler tarafından önce darp ediliyor ardından ters kelepçe takılarak gözaltına alınıyor. Görüntülerde 4 polisin bir çocuğun üzerine çullanması dikkat çekiyor. Vatandaşların, “Yahu ne yapıyorsunuz, onlar çocuk daha!” diyerek tepki göstermesi üzerine polis aracından, “Dağılın!” tehdidi geliyor. Cizre’den gelen görüntülerde ise polislerin iki kişiyi yine darp ederek gözaltına aldıkları görülüyor.


Şiddet ve işkence münferit olmaktan çıktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye’nin farklı yerlerinde polis ve bekçilerin insanlara yönelik şiddet görüntülerinin sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna yansımasının ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi sunan Ağbaba, yaşananların münferit olmadığını, sistematik olduğunu belirtti. Ağbaba, şu ifadeleri kullandı:

İKTİDAR KORUYUP, KOLLUYOR

“Bekçilerin, iktidar tarafından korunup kollandığına ve devlet ciddiyeti ile devlet içi hiyerarşinin dışında konumlandırılarak devlete değil doğrudan bir siyasi partiye güdümlü bir örgütlenmeye sahip olduğuna dair kuşkular da vardır. Vatandaşın can ve mal güvenilirliğinin, liyakatsiz süreçler sonrası işe başlatılan ve iletişim yeteneklerinden yoksun kişilere teslim edilmesi bu yaşanan şiddet olaylarının temel sebebi olarak görünmektedir. Mevcut hükümet döneminde kolluk kuvvetleri özelinde de artık kronikleşen bu ciddi olumsuzlukların, kamu güvenliğini tehlikeye atmaya devam edeceği, toplumsal huzuru bozacağı, vatandaşların hukuka ve kolluk kuvvetlerine olan güvenini tamiri imkânsız biçimde tahrip edeceği de açıktır.”

KAÇ POLİS HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise polis ve bekçi şiddetine dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Zeytinburnu, Kadıköy, Çorlu, Esentepe, Sultangazi ve Cizre’de yaşananların doğru olup olmadığını soran Tanrıkulu, şu soruları sordu: “Bahse konu iddialar doğru ise kaç bekçi ve polis hakkında soruşturma başlatılmıştır? Bütün iddialar hakkında ayrı ayrı belirtilmek üzere açılan soruşturmaların güncel akıbetleri nedir? 2018 – 2020 yılları arasında yıllar bazında darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle hakkında şikâyet bulunan kaç kolluk kuvveti mensubu bulunmaktadır?”

HABER-İNCELEME | İLKER DOĞAN

https://www.tr724.com/polis-ve-bekciler-nefret-saciyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir