Panama’da rotası Mersin Limanı olan gemide 616 paket kokain ele geçirildi

Panama’da, Ekvador’daki Bolivar Limanı’nından yola çıkan ve son durağı Mersin Limanı olduğu ileri sürülen bir gemideki konteynerda 616 paket kokain ele geçirildi.

Orta Amerika ülkesi Panama’nın güvenlik güçleri, Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan, Mersin Limanı’na gelmek üzere yola çıkan bir gemideki bir konteynerda 616 paket kokain ele geçirildiğini açıkladı.

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, gemide kokain geçirilmesine ilişkin haber Panama basını ve İspanya merkezli uluslararası haber ajansı EFE’de geniş yer buldu.

Konteynerin aktarma noktası olan Panama’nın PSA Limanı’nda arandığı ve kokainin konteynerdeki muz kutuları içinde saklanmış halde bulduğu bildirildi. Panamalı yetkililer, yasa dışı kargoyu çarşamba gecesi, bir takip ve istihbarat çalışması sonucunda tespit ettiklerini duyurdu.

Panama devletinin deniz ve hava operasyonlarını yürütmekten sorumlu resmi kurumu SENAN, Twitter’dan paketlerin fotoğraflarını paylaştı. Paylaşımda ‘yasa dışı madde’nin muz kutuları içinde saklandığı ve kargonun son durağının Türkiye’nin Mersin Limanı olduğu belirtildi.

BOLİVAR LİMANI’NI DA TÜRK ŞİRKETİ YILPORT İŞLETİYOR

Öte yandan 616 paket kokain saklanan konteynerin yola çıktığı Ekvador’un Bolivar Limanı Türk şirketi Yılport tarafından işletiliyor.

Yılport’un kendi internet sitesinde “2016 yılında Ekvador’daki Puerto Bolivar işletim hakkını kazanarak küresel ağını Latin Amerika’ya kadar genişletti” bilgisi veriliyor ve “Yılport, Puerto Bolívar ihalesini 2015’te birincilikle tamamlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat 2016 ayı içinde düzenlediği resmi Ekvador ziyaretinde, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa’nın da katılımıyla Puerto Bolívar’ın devir çerçeve anlaşması, iki başkan huzurunda imzalanmıştı” deniliyor.

540 KİLOLUK UYUŞTURUCU DA YILPORT LİMANINDA BULUNMUŞTU

Öte yandan Ağustos 2020’de Brezilya’dan gelen ve Kocaeli Dilovası’ndaki Yılport Limanı’na yanaşan geminin içindeki bir konteynerde de 540 kilo kokain ele geçirilmişti. Uyuşturucu madde ilk aramada bulunamamıştı. Ancak ikinci kez arandıktan sonra kokainin ortaya çıkarılması tartışma konusu olmuştu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, konuyla ilgili Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından cevaplanmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi vermişti. Tarhan yaptığı açıklamada şöyle demişti:

“Yakın süreçte Dilovası Yılport Limanı’na gelen gemide yapılan ilk aramada gümrük memurları tarafından herhangi bir maddeye rastlanmadığına dair tutanak tutulduğu ifade edilmektedir. Ancak birkaç gün sonra Doğu Marmara (Kocaeli) Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür Vekili tarafından verilen arama talimatı ile tekrar arama yapıldığı ve bunun üzerine 500 paketlik 540 kilo kokainin tespit edildiği anlaşılmıştır.

Yapılan ilk aramada uyuşturucu maddenin tespit edilemeyip ikinci aramada tespit edilmiş olması düşündürücüdür. İlk aramada 540 kilo kadar büyük miktarda bir uyuşturucu maddenin görülememiş olması denetimlerde bir ihmalkarlığın mı söz konusu olduğu sorusuna yol açmaktadır. İlk seferde aranıp madde tespiti yapılamayan bir geminin tekrar aranmasının arkasındaki sebebin ne olduğu da önemlidir.”


Sedat Peker: “Kolombiya’da 4 ton kokain yakalandı. Kolombiya Bakanı: Bunlar Türkiye’ye gidecekti, bir kimya firmasına diye açıklama yaptı Ama Türkiye’de kimseye soruşturma açılmadı.”Çünkü bu firmanın başı Mehmet Ağar” Para aklama, uyuşturucu, silah satan bir iktidar.#cokusdonemi

https://twitter.com/Who98408150/status/1390413819445350401/photo/1


Türkiye’ye gönderilecek 5 ton kokain ele geçirildi

Kolombiya polisi, Türkiye’ye gönderilecek yaklaşık 5 ton kokaini ele geçirdi. Kolombiya Savunma Bakanı, yakalanan kokainin değerinin 265 milyon dolar olduğunu açıkladı.

https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyeye-g%C3%B6nderilecek-5-ton-kokain-ele-ge%C3%A7irildi/a-53755894


Devlet mafya nasıl bu kadar iç içe girdi

https://yeni-türkiye.com/devlet-mafya-nasil-bu-kadar-ic-ice-girdi/


Sedat Peker 2. Videosunda 5 ton uyuşturucu olayını ifşa ediyor, Türkiyenin uyuşturucu ticareti ve tüketiminde dünya lideri olduğunu söylüyor, Aşağdaki videolarda devletin bu olaya neden sessiz kaldığı açıklanıyor (çünkü 17/25 hırsızların polisleri tutuklamaya başladığı, meydanın çetelere kaldığı dönemden beri derin devlet altın dönemini yaşıyor, devlet derin devlet ile işbirliği içimde…)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir