Newsweek: İran, Ukrayna uçağını yanlışlıkla düşürdü


İran’ın ABD’ye misilleme saldırısının hemen ardından Tahran’da düşen ve 176 kişinin ölümüne neden olan Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait uçakla ilgili ortaya atılan iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Uçağın İran tarafından füzeyle düşürüldüğü yönünde ortaya çıkan iddialar Tahran tarafından yalanlansa da tartışmalar bitmiş değil.


Amerikan Newsweek dergisi de uçağın İran tarafından yanlışlıkla düşürüldüğüne dair bir habere yer verdi.

BBC Türkçe’ye göre dergi haberinde, Tahran’dan Kiev’e gitmek üzere havalanan Ukrayna Hava Yolları’na ait Boeing 737-800 tipi uçağın, İran tarafından atılan bir füzeyle düşürüldüğü iddia edildi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkiliye, üst düzey bir Amerikalı istihbarat yetkilisine ve Irak istihbaratından bir yetkiliye dayandırılan haberde, uçağın Rusya yapımı Tor-M1 hava savunma sistemi tarafından muhtemelen yanlışlıkla hedef alındığını öne sürüldü.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise haberle ilgili yorum yapmadı.

Öte yandan İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza İnceleme Komisyonu Başkanı Hasan Rızayifer’den uçağın Tahran tarafından düşürüldüğü iddialarına ilişkin yalanlama açıklaması geldi.

Rudaw’ın haberine göre Rızayifer, uçağın pilot havalimanına dönmeye çalıştığı sırada düştüğünü, dolayısıyla “füzeyle vuruldu” iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Rızayifer, “Eğer roket ya da füze isabet etseydi uçağın o anda patlaması gerekirdi. Dolayısıyla uçak dönüşe geçemezdi. Oysa pilot, uçağı kontrol edebilmek ve düşmekten kurtarmak için havalimanına dönmeye çalışıyordu” dedi. 

Rızafiyer, sosyal medyada paylaşılan “kazanın yaşandığı bölgede füze başlığı bulunduğu” yönündeki fotoğrafın ise gerçeği yansıtmadığını savundu.

Ukrayna Büyükelçiliği kaza sonrası ilk olarak teknik bir arıza açıklaması yapmıştı ancak kısa süre sonra uçağın düşme nedeninin henüz belirlenemediğini ifade etmişti. 

http://aktifhaber.com/gundem/newsweek-iran-ukrayna-ucagini-yanlislikla-dusurdu-h141473.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir