BLOCK: İsrail savaş suçu işliyor, Mescidi Aksa “KAN” ağlıyor, Gazze’de tablo ağırlaşıyor…

İsrail güçleri ile Filistinliler arasında Kudüs’te yaşanan çatışmalar devam ediyor…

Mescidi Aksa “KAN” ağlıyor, Uyanma vakti gelmedi mi eyyy MÜSLÜMANLAR?

İslam dünyasının “SESSİZ’LİĞİNDEN” cesaret alan İsrail Mescid-i Aksa’ya yönelik tacizlerini baskına dönüştürdü. Şu görüntüler koca bir düğüm oldu boğazıma, orada ki Kardeşlerimiz Mescidi Aksayı korumak için bedenlerini böyle parçalattırırken eğer bizler evlerimizde rahatca iftar ve sahur edebiliyorsak “İMAN’IMIZI SORĞULAMALIYIZ” !

YA RABB elimizden birşey gelmiyor, bu Kardeşlerimizin derdiyle dertlenip diğerğam olanlardan eyle bizleri YA RABB…


Doğu Kudüs’teki olaylarda yüzlerce kişi yaralandı

http://www.samanyoluhaber.com/dogu-kudusteki-olaylarda-yuzlerce-kisi-yaralandi-haberi/1368904/


İsrail Gazze’ye hava saldırısı düzenledi: 20 kişi hayatını kaybetti

https://www.tr724.com/israil-gazzeye-hava-saldirisi-duzenledi-20-kisi-hayatini-kaybetti/


İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi’ni bombaladı: 3’ü çocuk 9 can kaybı!

https://www.aktifhaber.com/dunya/israil-savas-ucaklari-gazze-seridini-bombaladi-3u-cocuk-9-can-kaybi-h160911.html


Neyi kutluyorsunuz?


Olaylar nasıl başladı?


İsrail Büyükelçisi bu soruya cevap veremedi: Neden çocukları öldürüyorsunuz?

İsrail’in Londra Büyükelçisi Tzipi Hotovely, BBC’de katıldığı programda sunucunun, “Neden camilere ateş açıyorsunuz, neden sivilleri, çocukları öldürüyorsunuz?” sorusu üzerine zor anlar yaşadı.

Hotovely, İsrail’deki çocukların başına Hamas tarafından roketler atıldığını ve İsrail askerinin de çocukları koruduğunu söyledi. Ardından da “Bunlar Gazze’deki kadınları ve çocukları siyasi amaçları için canlı kalkan olarak kullanıyorlar.” ifadesini kullandı.

Bunun üzerine araya giren sunucu Emily Maitlis, “Özür dilerim sayın büyükelçi. Ne zaman böyle bir röportaj yapsam bana hep ‘Filistinli çocukların canlı kalkan olarak kullanıldığı’ yanıtı veriliyor. Ateş açtığınızda çocukların öldüğünü neden kabul etmiyorsunuz? Neden camilerin içine ateş açıyorsunuz?” dedi.

Bunun üzerine Hotovely, “Biz çocukları öldürmeye çalışan insafsız ve radikal bir terör örgütümü hedef alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Maitlis ise “Camilere ateş açtınız. İbadet eden insanlara toma, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale ettiniz. Bunun bir saldırı olduğunu kabul etmeniz lazım.” karşılığını verdi.


Gazze’de tablo ağırlaşıyor; en az 53 Filistinli hayatını kaybetti

12 Mayıs 2021

İsrail’in kadın, çocuk ve sivil demeden bomba yağdırdığı Gazze’de bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. İsrail’in yoğun bombardımanı altında olan Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısının 53’e yükseldiği açıklandı. Filistinli yetkililer, ölenler arasında 13 çocuk bulunduğunu ve yaralı sayısının da 320’ye yükseldiğini aktardı. Gazze’den ateşlenen roketler nedeniyle ise İsrail’de 5 vatandaşın öldüğü açıklandı.

İsrail savaş uçakları Gazze’de 13 katlı bir binayı hedef aldı. Bombardıman sonrası bina tamamen çöktü. Saldırının ardından Hamas, misilleme olarak Tel Aviv’e roket fırlattı ancak roketlerin büyük kısmı havada imha edildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonların yoğunlaştırılacağını açıkladı.

https://www.tr724.com/gazzede-tablo-agirlasiyor-en-az-53-filistinli-hayatini-kaybetti/


“İsrail savaş suçu işliyor diplomatik baskı yapın”

13 Mayıs 2021

ABD Temsilciler Meclisi’nde farklı eyaletlerden 25 temsilci ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a mektup yolladı. Kongre üyeleri, İsrail’e diplomatik baskı yapılmasını istedi.

ABD Temsilciler Meclisi’nde farklı eyaletlerden 25 temsilci Blinken’a mektup yollayarak Kudüs’teki Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinlilerin yerlerinden edilmesi konusunda İsrail’e diplomatik baskı yapması çağrısında bulundu.

İllinois eyaleti temsilcilerinden Demokrat Marie Newman ile Wisconsin eyaleti temsilcilerinden Demokrat Mark Pocan’ın öncülüğünde hazırlanan mektupta, “İsrail’in Kudüs’teki Bustan ve Şeyh Cerrah mahallelerinden yaklaşık 2 bin Filistinliyi yerlerinden etme planına karşı derin kaygımızı ifade etmek için bu mektubu yazıyoruz” denildi.

“FİLİSTİNLİ AİLELER YOK SAYILIYOR”

İsrail’in tematik park inşa etmek için Bustan mahallesinde yüzde 60’ı çocuklardan oluşan 1550 Filistinlinin yaşadığı 100 binayı yıktığı ifade edilen mektupta, Şeyh Cerrah’ta ise 46’sı çocuk 169 kişiden oluşan 12 Filistinli aileye evlerini İsrailli yerleşimcileri yasa dışı olarak yerleşmesi için boşaltma tebligatının gittiği hatırlatıldı.

Tel Aviv’in Filistinli aileleri yok saydığı kaydedilen mektupta şu değerlendirmeler yapıldı:

“Toprak Araştırma Merkezine göre İsrail Doğu Kudüs’te 1967’den 2017’ye kadar Filistinlilere ait yaklaşık 5 bin evi yıktı. İşgal Altındaki Topraklarda İnsan Hakları Bilgi Merkezi B’Tselem’e göre 2018-2020 arasında İsrail Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait 349 evi daha yıktı. Doğu Kudüs Batı Şeria’nın parçasıdır ve Doğu Kudüs’ün yasa dışı olarak Kudüs belediyesine dahil edilmesi ve daha sonra da resmi olarak Kudüs’e ilhak edilmesinin yanı sıra uluslararası hukuka göre İsrail o bölgeyi askeri olarak işgal etmiştir.”

SAVAŞ SUÇU OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

İsrail’in işgal altındaki bir toprakta şahıslara ait yerleşim yerlerini yıkmayı yasaklayan 4. Cenevre Kongresi’nin 53’üncü maddesine uyması gerektiği vurgulanan mektupta, Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsü’nün 8’inci maddesine göre askeri zorunluluklar dışında işgal bölgelerinde büyük yıkım yapma veya o bölge insanlarının mülklerine el koymanın savaş suçu olduğuna dikkat çekildi.

İSRAİL’E EN SERT DİPLOMATİK MESAJI VERİLMELİ

Kongre üyelerinin, Başkan Joe Biden yönetiminin dış politikada insan haklarına bağlılığını ortaya koymasından memnuniyet duydukları belirtilen mektupta Blinken’a ‘İsrail’in Bustan mahallesindeki yıkımları ve Şeyh Cerrah’taki Filistinlileri evlerinden etme planlarını durdurması için derhal İsrail’e en sert diplomatik mesajı vermesi’ çağrısında bulunuldu. 
Yapılan yıkımlarda ABD silahlarının kullanıp kullanılmadığının incelenmesi talep edilen mektupta, “Şayet İsrail Bustan’daki yıkımlara ve Şeyh Cerrah’taki Filistinlileri evlerinden etme planlarına devam ederse ABD’nin İsrail Büyükelçiliği, İsrail’in Filistinlileri zorla evlerinden etmesini ve bu faaliyetlere katılan askeri birliklerin bilgilerini ve ABD silahlarının burada kullanılıp kullanılmadığını belgelemesi için oralara gözlemci göndersin” şeklindeki talep de öne çıktı.

http://www.samanyoluhaber.com/israil-savas-sucu-isliyor-diplomatik-baski-yapin-haberi/1369062/


İsrail uçakları bayram sabahı Gazze’yi vurdu: Can kaybı 83’e yükseldi

13 Mayıs 2021

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının Ramazan Bayramı’nın birinci gününde de devam etmesi nedeniyle büyük camilerde bayram namazı kılınamadı. Gazze’nin batı kesiminde bir bina ile Refah kentindeki saldırılarda bir banka ile postanenin vurulduğu bildirildi.

İSRAİL 650 YERİ BOMBALADI

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, İsrail hava kuvvetlerinin Gazze Şeridi’nde operasyonların başladığı 10 Mayıs’tan bu yana toplam 650 hedefi vurduğunu kaydetti.

Sözcü Adraee, saldırılarda 3 çok katlı binanın yok edildiğini ve Hamas ve İslami Cihad Hareketi’nin önde gelen 10 yetkilisinin öldürüldüğünü söyledi.

İsrail ordusundan gece yapılan başka bir açıklamada ise, Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait stratejik hedeflerin vurulduğu, saldırıda Hamas’a bağlı deniz kuvvetlerinin de vurulan hedefler arasında yer aldığı belirtildi.

Açıklamada Gazze emniyetine ait binaların vurulduğu, Merkez Bankasının da hedef noktalardan biri olduğu ifade edildi.

ZEHİRLİ GAZDAN ŞEHİT OLDUĞU TAHMİN EDİLENLER HASTANEDE

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıda kullandığı zehirli gaz nedeniyle şehit olduğu tahmin edilenlerin hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “Zehirli gazlar nedeniyle boğularak hayatını kaybettiği tahmin edilen şehitler, Gazze’deki Şifa Hastanesine getirildiler.” denildi.

Adli muayenede Filistinlilerin ölüm sebebinin, “boğulma” olarak tespit edildiğine ve bunu kanıtlar nitelikte dış belirtilerin de olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ölüm nedeninin kesin olarak saptanması için organ ve dokulardan gerekli numunelerin alındığı kaydedildi.

Açıklamada, şehit olan Filistinlilerin sayısına ve hayatını kaybettikleri yere ilişkin ayrıntıya yer verilmedi.

İsrail’in 10 Mayıs Pazartesi gününden bu yana Gazze’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda, şehit olanların sayısı 17’si çocuk, 7’si kadın 1’i yaşlı olmak üzere 69’a yükselirken, yaralı sayısının 400’ü aştığı aktarıldı.

KUDÜS VE GAZZE’DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adıyla askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

https://www.tr724.com/israil-ucaklari-bayram-sabahi-gazzeyi-vurdu-can-kaybi-83e-yukseldi/


Biden İsrail’e destek çıktı: Kayda değer bir aşırılık yok

13 Mayıs 2021

ABD Başkanı Biden, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları hakkında, “Şimdiye dek gözlemlediğim şeylerden biri, kayda değer bir aşırı tepki olmadığı yönünde” dedi.

http://www.samanyoluhaber.com/biden-israile-destek-cikti-kayda-deger-bir-asirilik-yok-haberi/1369074/


İsrail Gazze’ye kara operasyonu başlattı

14 Mayıs 2021

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne kara operasyonu başlattığını ve İsrail askerlerinin Gazze’ye girdiğini duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’a çok ağır bir bedel ödeteceğimizi söyledim, bunu yapıyoruz ve büyük bir güçle devam edeceğiz. Son söz henüz söylenmedi ve bu operasyon gerektiği sürece devam edecek” dedi.

Diğer yandan Filistinli grupların başta Gazze Şeridi yakınındaki yerleşimler olmak üzere İsrail topraklarına yönelik roket saldırıları bugün de devam ediyor.

İsrail’e ait savaş uçakları ise, Gazze’ye yönelik bombardımanını sürdürüyor
Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail bombardımanında hayatını kaybedenlerin 27’si çocuk ve 11’i kadın olmak üzere toplam 103’e yükseldiğini ve 580 kişinin yaralandığını açıkladı.

http://www.samanyoluhaber.com/israil-gazze-ye-kara-operasyonu-baslatti-haberi/1369076/


Gazze’de bu hafta hayatını kaybedenlerin sayısı 100’ü aştı

14 Mayıs 2021

İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’de bu hafta hayatını kaybedenlerin sayısı 100’ü geçti. Gazze’deki sağlık yetkilileri 31’i çocuk, 19’u kadın 119 kişinin hayatını yitirdiğini, 830 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail’de ise biri Gazze sınırında görev yapan asker, ikisi çocuk olmak üzere sekiz kişinin öldüğü duyuruldu.

İsrail’de ise biri Gazze sınırında görev yapan asker, ikisi çocuk olmak üzere sekiz kişinin öldüğü duyuruldu.

Bugün bir açıklama yapan İsrail ordusu, kara kuvvetlerinin Gazze’den İsrail’e açılan tünellere yönelik operasyon yürüttüğünü fakat Gazze’ye girmediğini söyledi.

Hamas’ın Perşembe akşamı İsrail’e 55 roket gönderdiği açıklandı.
Öte yandan İsrail’de ülkenin Yahudi ve Filistinli toplulukları arasında gerilim devam ediyor. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin yaşananların iç savaşa yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

Savunma Bakanı Benny Gantz ise İsrail sokaklarındaki olayları engellemek için çok sayıda kolluk kuvvetinin görevlendirildiğini, 400’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu sabah Gazze’ye yönelik operasyonun “ihtiyaç duyulduğu sürece devam edeceğini” söyledi.

Gazze’de gece boyu süren İsrail saldırılarından korunmak için bazı Gazzeliler okullara sığındı.

Al Arabiya: İsrail, Mısır’ın ateşkes teklifini reddetti

Suudi Arabistan’ın Al Arabiya kanalı, İsrail’in, Filistin ile bir yıllık ateşkes için Mısır tarafından yapılan teklifi reddettiğini duyurdu.

Al Arabiya’ya konuşan kaynaklar, İsrail’in teklifi reddetmesinin ardından Mısır’ın bazı konularda iş birliğini dondurduğunu belirtti.
Haberde, Kahire’nin önerisinin birlikte koordine edilecek bir yıllık ateşkes, İsrail’in yasa dışı yerleşim planlarının durdurulması ve Gazze’deki liderleri hedef alan suikastlerin son bulmasını kapsadığı duyuruldu.
Kahire, Filistinli tarafların ateşkese uymalarını sağlayacağı garantisi de verdi.

Ancak İsrail, Gazze’yi yöneten Hamas’ın silahlı kolunun tamamen yok edilene kadar ateşkes olmayacağını söyleyerek, teklife olumsuz yanıt verdi.
Haberde İsrail’in askeri operasyonları tamamlananan kadar uzun dönemli ateşkesi de reddeceğini ilettiği belirtildi.

Eş Şati mülteci kampında kalan Gazzelilerin sığındığı okuldan kareler…

http://www.samanyoluhaber.com/gazze-de-bu-hafta-hayatini-kaybedenlerin-sayisi-100-u-asti-haberi/1369096/


İsrail uçakları kadın ve çocukları vurdu: Enkaz altından 2 aylık bebek sağ kurtuldu

15 Mayıs 2021

İsrail savaş uçakları, Gazze’nin batısında bulunan Şati Mülteci Kampı’nda Ebu Hatab ailesinin yaşadığı eve saldırı düzenledi. Saldırıda 8’i çocuk, 2’si kadın 10 Filistinli öldü. Enkaz altındakileri arama ve kurtarma çalışmalarının devam ediyor.

Euronews’te yer alan haberde, Gazze’deki Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu Riş basına yaptığı açıklamada, saldırının gerçekleştiği evden şu ana kadar sağ kurtarılan tek kişinin 2 aylık bebek olduğunu söyledi.

İsrail uçaklarının gece geç saatlerde Gazze’nin kuzeyindeki Tel Kuleybu bölgesine düzenlediği saldırılarda da 2’si kardeş 3 Filistinli hayatını kaybetmişti. Böylelikle, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 10 Mayıs’tan bu yana 37’si çocuk, 22’si kadın 137 Filistinli hayatını kaybetti, 950 Filistinli yaralandı.

Ebu Riş, Şati Mülteci Kampı’ndaki saldırıyı “katliam” olarak nitelendirmenin bile yetersiz kalacağını dile getirdi.

https://www.tr724.com/israil-ucaklari-kadin-ve-cocuklari-vurdu-enkaz-altindan-2-aylik-bebek-sag-kurtuldu/


İsrail, uluslararası basın kuruluşlarının bulunduğu binayı bombaladı

15 Mayıs 2021

İsrail uçakları, Gazze’de Associated Press (AP) ve El Cezire gibi uluslararası televizyon kanallarının kullandığı bir binayı bombaladı.


Mescid-i Aksa’da Erdoğan’a tepki sloganları: Biz buradayız, sen neredesin!

15 Mayıs 2021

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürüyor. Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 126’ya yükseldi.

Mescid-i Aksa’da cuma namazı sonrası binlerce kişi Gazze’ye destek gösterisi düzenledi. Gösterilerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine de sloganlar atıldı. Mescid-i Aksa’nın önünde toplanan binlerce insan, ‘Nahnu hune veynek veynek Erdoğan’ (Biz buradayız, sen neredesin Erdoğan?) sloganları attı. Söz konusu görüntüler Anadolu Ajansı tarafından ‘Mescid-i Aksa’da Erdoğan sloganları’ şeklinde servis edildi.


Son saldırılarda 26 Filistinli hayatını kaybetti

16 Mayıs 2021

İsrail’in Gazze’ye yönelik dün geceden bu yana düzenlediği saldırılarda Filistinli kaynakların bildirdiğine göre sekizi çocuk 26 Filistinli hayatını kaybetti. Saldırılarda 50 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Filistin sağlık yetkililerinin açıklamasına göre saldırıların başlamasından bu yana Gazze’de ölenlerin sayısı 47’si çocuk olmak üzere 174 oldu. Bölgedeki şiddettin tırmanması ve can kaybının artması üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bugün toplanması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in dünkü açıklamasında, korumasız olan sivilleri ve medya kuruluşları hedef alan saldırıların uluslararası hukukun ihlali olduğu hatırlatılarak bunların durdurulması talep edildi.

İsrail, dün düzenlediği bir hava saldırısında Gazze’de bulunan ve ABD merkezli The Associated Press (AP) haber ajansı ile Katar merkezli Al Jazeera televizyon kanalının da içinde bulunduğu 12 katlı bir binayı hedef almıştı. Binanın tamamen yıkıldığı saldırı sonrası açıklama yapan İsrailli askeri yetkililer, orada Hamas’ın askeri ve istihbarat birimlerinin ofisi bulunduğunu, bu nedenle hedef alınmasının meşru olduğunu iddia etti.

Hamas’ın ofisleri olduğuna dair kanıt yok

DW’nin aktardığı habere göre, AP haber ajansı ise binada Hamas’a ait ofislerin yer aldığına veya Hamas’ın orada faaliyet yürüttüğüne dair kanıt olmadığını belirterek, saldırıyı kınadı.

Bu arada İsrail, Hamas‘ın gece boyunca 120 roket saldırısı düzenlediğini ve bunların büyük bir kısmının havada tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini, bazılarınınsa Gazze topraklarına düştüğünü açıkladı. Roket saldırıları sırasında İsraillilerin uyarı sirenleri ile barınaklara gizlendiği belirtildi. Tel Aviv ile Beersheba’da 10 İsraillinin yaralandığı haber verildi.

İsrail’de güvenlikten sorumlu kabinenin bugün ilerleyen saatlerde toplanması bekleniyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dün geç saatlerde yaptığı halka sesleniş konuşmasında operasyonun henüz bitmediğini tekrarladı.

AB dışişleri bakanları olağanüstü toplanıyor

İsrail ile Hamas arasında tırmanan şiddet nedeniyle Avrupa Birliği ülkeleri dışişleri bakanları salı günü olağanüstü şekilde toplanacak. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Twitter’den yaptığı açıklamaya göre bakanlar, konuyu düzenlenecek bir video konferansta ele alacaklar. Borrell de sivil ölümlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğuna dikkat çekti ve düzenlenecek olağanüstü konferansta AB’nin çözüme katkıda bulunmak üzere neler yapabileceği, hangi adımları atabileceği konusunda müzakere edileceğini duyurdu.

Gazze’de çatışmalar geçen pazartesi gününden bu yana hızla tırmanış kaydetti. Hamas’ın İsrail’e 2 bin 900 roket fırlattığı belirtilirken, Filistinli kaynaklar 174 kişinin hayatını kaybettiği olaylarda bin 200 kişinin de yaralandığını duyurdu. Olaylarda 10 İsraillinin hayatını kaybettiği açıklandı.

https://www.tr724.com/son-saldirilarda-26-filistinli-hayatini-kaybetti/


Fransız avukat: “Tel Aviv suç işlemeye devam ediyor. İsrail’i UCM’de yargılanırken görebilme şansımız çok yüksek”


İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 58’i çocuk, 34’ü kadın olmak üzere 197’ye yükseldi. Dünyadan İsrail’e tepki yağarken, Filistin adına, İsrail’ie karşı Gazze’de savaş suçu işlediği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvuran Fransız avukat Gilles Devers değerlendirmelerde bulundu.

Devers, yaklaşık 12 yıldır Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) İsrail’in Gazze’de işlediği vahşete karşı soruşturma açması için çalışmalar sürdürdüğünü ifade ederek, “5 Şubat’taki UCM kararında Filistin topraklarında İsrail’in işlediği savaş suçuna yönelik soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı. Mahkeme, Filistin’in bir devlet olduğunu, işgal altındaki Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistin’in egemenliğine karar verdi” dedi.


“FİLİSTİN BİR DEVLETTİR”


“Uluslararası hukuka göre Filistin bir devlettir” diyen Devers, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin savcısı üç ay önce İsrail’in saldırılarına yönelik başlattığı soruşturmaya rağmen Tel Aviv’in suç işlemeye devam ettiğini söyledi.
Soruşturmanın başlamasın Filistin’deki olayların bitmesi anlamına gelmediğini belirten Fransız avukat, “Son yaşanan olayların ardından İsrail’e yönelik soruşturma hızlanmalı. Savcıların şiddeti durdurabilme yetkisi yok. Bu sorunu politikacılar çözmeli” dedi.


İSRAİL KARARLARI UYGULAMALI


Fransız avukat Devers, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararların uygulandığı gibi, İsrail tarafından da uygulanmak zorunda olduğunu altını çizerek, “Bu bizim sorunumuz değil, Mahkeme statüsü gereği yetkili, yani Mahkeme Filistin topraklarında yapılan suçlar ve bu suçları isleyen şahıslar konusunda yetkili, eğer suçluyu bulursa suçlunun hangi devletten olduğu önemli değil. Ceza ne ise çekilir. İsrail’i UCM’de yargılanırken görebilme şansımız çok yüksek” dedi.


İSRAİLLİ SUBAYLARIN SEHAYAT ETMEMELERİ SAĞLANACAK


Devers açıklamalarını, “UCM’nin soruşturma ve prosedürü bir devlete değil suç isleyen kişilere yönelik. Israil Uluslararası Ceza Mahkemesini tanımış veya tanımamış bunun hiçbir hukuki değeri yok. Bu argümanı sıklıkla duyuyoruz. Mahkemenin birçok suçlu hakkında almış olduğu yakalama kararları var. Bazılarının mahkemeyi tanımayan ülkelerin vatandaşı olduğu biliniyor. Bu durum mahkemenin statüsünün esasını oluşturuyor. Zaten İsrail de buna hazırlanıyor, Israil ordusundaki yüksek rütbeli subayların seyahat etmemeleri sağlanacak. Bu konuda gerekli hazırlıklar yapılıyor. Bu konuyu daha ileriki bir tarihte gerekli incelemeleri ve gelişmeler ile ilgili bilgilendirme yapacağız” sözleriyle sürdürdü.
Öte yandan, Fransız avukat Devers, Hollanda’da 2017 yılında İsrail tarafından işlenen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili yapılan ön soruşturmanın hızlanması için Uluslararası Ceza Mahkemesine şikayet dosyası sunmuştu.


UCM SAVCILIĞINDAN FİLİSTİN SORUŞTURMASI


Lahey merkezli Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcısı Fatou Bensouda, 3 Mart’ta Filistin topraklarındaki savaş suçu iddialarının incelenmesi için soruşturma başlattığını duyurmuştu.
Savcı Bensouda, söz konusu soruşturmanın “bağımsız, tarafsız ve objektif bir şekilde ve korku ya da iltimas olmaksızın” yürütüleceğini açıklamıştı. Filistin, UCM savcısı Bensouda’nun soruşturma açma kararını da “uzun zamandır bekledikleri bir adım” olarak nitelemişti.

http://www.samanyoluhaber.com/fransiz-avukattan-israil-aciklamasi-haberi/1369245/

–İSRAİL’İN SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanı Uluslar arası tepkilere ve ateşkes çağrılarına rağmen devam ediyor.

HABER ÖZETLERİ-18.05.2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir