MEHMET EFE ÇAMAN NEREYE KOŞUYOR VEYA ETYEN MAHÇUPYAN NEREDE?

Aslında soruyu şöyle de sorabilirdim.

Siz “iflah olmaz sosyolojik bir kanser” misiniz?

Nerede çıktı şimdi bu demeyin. Mehmet Efe Çaman’ı dinleyin! Mantık şöyle işliyor!!!

Erdoğan rejiminin mağduru musunuz?

-Evet!

-Türkler Ermeniler’e soykırım yaptı mı?

-Hayır?

-Nasıl olur. Siz “iflah olmaz bir sosyolojik kanser” misiniz?

https://cdn.embedly.com/widgets/media.html?type=text%2Fhtml&key=a19fcc184b9711e1b4764040d3dc5c07&schema=twitter&url=https%3A//twitter.com/halilmertalkan/status/1254778700068876289&image=https%3A//i.embed.ly/1/image%3Furl%3Dhttps%253A%252F%252Fpbs.twimg.com%252Fmedia%252FEWnPyMkWoAAR8Mt.jpg%253Alarge%26key%3Da19fcc184b9711e1b4764040d3dc5c07

Peşin peşin hiç böyle şey olur mu demeyin! Tr724 yazarı @MehmetEfe_Caman ’a göre tabiiki olur. #Ermeniler’e neler oldu? başlıklı yazısında özetle, Ermeniler’in Anadolu’nun kadim halkı olduğu, Orta Asya’dan gelen Türkler’in Anadolu’yu işgal ettiği, Ermenilerin bir kısmını silah zoruyla Müslüman yaptığı, kalanının ise 1915’te katlettiğini iddia ediyor. İtirazları ise “sosyolojik bir kanser bu!” sözleriyle karşılıyor.

Herkesin “hoşgörüsü” sizin ki kadar geniş olamaz. Yazarınki Vural Savaş hoşgörüsü kadar. Sadece “habis ur” demediği kalıyor. İnanmayan yazıya ve sonrasında yazarın eleştirilere twitter hesabında verdiği tepkilere baksın!

Baştan söyleyeyim. Bu tez baştan sona yanlış. Hani neresini düzelteyim cinsinden. Yazarın bakış açısı sorunlu, tarih bilgisi sınırlı. Bunu Türk tarihine girdiği her konuda belli ediyor. Uygurlarla ilgili yazısında bunu açık etmişti. Yazarın bakış açısıyla baktığınızda dünyada bütün devletler, bulunduğu coğrafyalarda işgalci. Bunun için kavimler göçü haritalarına bakması yeterli.

Fikir özgürlüğü var, herkes her görüşü paylaşabilir” diyebilirsiniz. Bu da bir görüş. Nitekim birçok sol liberal sol, etnik milliyetçi bu görüşü dile getiriyor. HDP ve Diaspora Ermenileri bunun propagandasını yapıyor. Batılı devletler buna destek veriyor. #Gazeteduvar gibi mecralar aykırı veya farklı görüş ifade edenlerin yazılarını çıkarıp okurdan özür diliyor.Yazarının ‘Ermeni Tehciri’ yazısını kaldıran ‘Gazete Duvar’dan açıklama | Tarafsız Haber AjansıGazete Duvar yazarı Gülgün Türkoğlu’nun gece yayına giren Ermeni soykırımına dair yeterli kanıtın olmadığını belirten…www.tarafsizhaberajansi.com

Türkler’in Anadolu’da işgalci olduğu tezini ilk savunan ilk kişi de yazar değil. 18. ve 19 yüzyıl aslında Osmanlı’nın bu teze direniş tarihidir. Birinci dünya savaşının ardından Anadolu’yu işgal edenlerde aynı tezi savunuyordu. Onlarda Türkler’in Anadolu’nun yerli halkı olmadığını, Anadolu’nun Rum ve Ermenilerin vatanı olduğu dolayısıyla tekrar onlara verilmesi gerektiğini söylüyorlardı. Kurtuluş Savaşı bu teze karşı verilmiş bir cevaptır. Bu tezi tarihe gömmüş bir zaferdir. Anti parantez olarak söyleyelim Türk tarih tezi de bu yaklaşıma reaksiyonun eseridir.

Sorun bu tezin birileri tarafından dile getirilmesi değildir.

Sorun bu tezin Tr724

gibi bir mecrada dile getirilmesidir. Bu mecranın Cemaat’in Zaman’dan sonraki yayın organı olmasıdır.

Sorun aynı teze hiç kimsenin itiraz etmemesidir.

Sorun Tehcir vesilesiyle Türklerin Nazilerle eş tutulmasıdır, bir milletin katliamcı olarak sunulmasıdır?

Sorun tarihi acılardan yola çıkarak Türk tarihiyle hesaplaşmaktır. Bunu da ana damarını Anadolu insanının, Türklerin oluşturduğu bir hareketin üzerinden yapmaktır.

Sorun adeta facebook veya twitter bilgisiyle Türk tarihi hakkında ahkam kesmektir.

Sorun bir büyük camiayı, Diaspora Ermenileri ile aynı dili konuşur hale getirmek, paralel bir yerde konumlandırmak, yanlış bilgiyle Hareketi “zehirlemek”tir. Erdoğan rejiminin yaptığı zulmü, oluşturduğu mağduriyetleri istismar ederek Türk tarihi ve İslam’la hesaplaşmaktır.

Sorun itirazları karşı görüşleri “kanser”le eş tutmaktır.

Sorun kendileri herkesi eleştiren bu liberal faşistlerin, eleştiriye tahammül edemeyip herkesi bloklayıp kaçıp gitmeleridir…YERELLEŞME, BAŞIBOZUKLUK MUDUR, SORUMSUZLUK MUDUR?#15Temmuz planlayıcılarının temel hedeflerinde birisinin de #GülenHareketi’ni dağıtmak, kurum ve kuruluşlarını…medium.com

Yazarın yazdıkları, “aydın sorumluluğu” ile izah edilecek, “fikir özgürlüğü” ile tarif edilecek cinsten değildir. Bir aydın, karşı görüşleri farklı fikirleri de ele alır, dünün olaylarını bugünün yaklaşımlarıyla değerlendirmez, “Anakronizm”e düşmez.

Aslında yazarın Türklerle veya Türk tarihiyle ilgili sorunu olduğu da bir gerçek. Hayır, her meseleyi İttihat ve Terakkiye’ye ve onun sözde “Türkçü” politikalarına bağlamasını kastetmiyorum.

Korona virüs salgınından önce, Çin’in Uygurlara yaptığı katliamlara batılı ülkeler tepki gösterince, mesele bir anda dünyada gündem olmuştu. Türk basını da uzun sessizliğini kısmen bozmuş, Doğu Türkistan’daki zulümlerle ilgili haberler vermeye başlamıştı. Tam bu sırada “Uygurlar Türk mü” diye bir yazı yazarak aslında Uygurlar’ın aslında Türk olmadığını iddia ediyordu. Doğu Türkistan ismiyle devlet kurmuş bir ülkenin, Türkçe’nin ilk sözlüğünü yazan Kaşgarlı Mahmut’un doğduğu yerin halkının Türk olmadığını savunuyordu. Çinliler’de böyle düşünüyordu.

Sorun bunu yazması da değil. Cahil cesur olur. Sorun @tr724’te bu teze herhangi bir itiraz gelmemesidir. Hatta o yazıdan sonra dikkatimi çekti. @tr724 ‘te yayınlanan haberlerde Uygurlar’ın Türklüğü’ne atıf gittikçe azaldı.UYGURLARIN KİMLİĞİYLE İLGİLİ ÇİNLİLER GİBİ DÜŞÜNMEK!Her yazarın her görüşüne katılmak mümkün değil elbette. Ancak herkes de her konuda bilgi sahibi olamaz ki……medium.com

Aslında #Mehmet Efe Çaman veya yazdıkları değil. Sorun onun bir prototip olması.

Nedense söz konusu makalenin yazarı hep bana söylediği 9 doğruyu “bir yanlışı” kabul ettirmek için yazıyor gibi geliyor. Sanki Ömer Seyfettin’in hikayesindeki gibi hep bir diyet istiyor. Bakın ben size “zor zamanda” destek veriyorum, siz de benim fikirlerime katılın, benim gibi düşünün. Düşünmeyenler “iflah olmaz sosyolojik bir kanser” olarak görülüyor. Kimsede ona al “diyetini” demiyor.

Hizmet Hareketi bir diaspora hareketi değildir. Erzurumlu bir Hoca’nın, Fethullah Gülen’in toplumlarını attığı Anadolu merkezli bir harekettir. O Erzurumlu Hoca ki hala vatan toprağını yanında taşımaktadır. Şüphesiz ki Ermeni çetelerin Erzurum’da ve Doğu Anadolu’da yaptığı katliamların en yakın tanıkları Ramiz Efendi ve akrabaları olmuştur. Hadi onu bilmiyorsanız Bediüzzaman Said Nursi’nin talebeleriyle Ermeni çetelere karşı yapmış olduğu mücadeleyi hatırlayın. Yazar ve benzerlerin her fırsatta yerin dibine sokmaya çalıştığı Enver Paşa’yı Said Nursi’nin kitaplarında şehit olarak andığı ve sitayişle bahsettiğini hatırlayın.

Devlet bugün bir çetenin elinde oyuncak olmuş durumda. Şüphesiz ki AKP, MHP ve Perinçek ittifakı ülkede büyük zulümler yaptı, yapıyor. Hepsinin canı cehenneme. Ancak Perinçek, vatan dedi diye Vatan’a, MHP Türkçülük yapıyor diye Türk’e, Erdoğan İslamcılık yapıyor diye İslam’a düşman olanlarında canı cehenneme. Dostlukta da düşmanlıkta da “ölçü” olmalı, gidilen yolda izlenecek “ışıklar” bulunmalı. Çünkü Ağustos böcekleriyle yol bulunmaz. Mevcut acılar istismar edilip, kızgınlıklar ve kırgınlıklar kullanılıp, başkalarının tarihsel hesaplaşmalarıyla “son karakol” kökten yıkılmamalı.CANI CEHENNEME……Bir istihbarat operasyonu, bir saray darbesi bir #15Temmuz sahte darbesi yüzünden 10 binlerce insan hapiste…medium.com

Gülen Hareketi her halde eski tecrübelerinden ders almamış gibi görünüyor. Dün cemaatin yanında görünen Ali Bayramoğlu, Ergün Babahan gibi tipler ilk fırsatta rotayı başka yöne çevirdi. Abant platformunun müdavimi solcuların hiç birisi ortalıkta görünmüyor. Etyen Mahçupyan hadisesi ise ne çabuk unutuldu.

Zaman’a hukuken el konmasını hukuken sağlayan isim: Etyen MahçupyanZaman gazetesine ve İpek Medya’ya el konulma süreci hakkında bilgiler veren Cem Küçük, Fatih Altaylı’yı, üstü örtülü…www.avazturk.com

Türkiye’deki milliyetçi kesimin Gülen Harekete bugünkü düşmanlıklarının altında biraz da Mahçupyan gibi isimlerin Zaman Gazetesi’ndeki pervasız yazılarının rolü vardır. İnanmayan Ekrem Dumanlı’ya sorsun. Tepkilere karşı Mahçupyan’ın yazılarına devem ettiklerini anlatıyordu, televizyonlarda. Eski yazı ve açıklamalarında bunlar vardır. Etyen Mahçupyan’ın gazetede yazdığı bazı yazılar söz konusu kesimin damarına basmış, gazete ve camia aleyhine yapılan propagandanın temellerini oluşturmuştur. Mahçupyan, AKP’nin cemaati bitirme sürecinde gazete toplantılarına hükümet ajanı olarak girmişti. Mahçupyan AKP ile birlikte “devletçilik” yaparken Zaman Gazetesi’nin kapısına kilit vuruldu. Şimdi Etyen Mahçupyan nerede? Ona köşe açan @ekremdumanlinerede?Etyen Mahçupyan başdanışman oldu’Akil insanlar’ heyetinde de yer alan Zaman gazetesi eski yazarı Etyen Mahçupyan, Başbakanlık Başdanışmanı oldu…www.sozcu.com.tr

Tekrar başa dönersek,

Kendisiyle aynı fikirde olmayan camiadan insanları kansere benzetmisine “hoşgörü” ile bakarsak, yazar gibi biz de soralım:

Peki Ermeniler’e neler oldu?

1915’i gerçekten anlamak için soruyu şöyle sormak lazım.

1915’e gelene kadar ne oldu?

Kaynak: MertReport

https://medium.com/mertnews/mehmet-efe-%C3%A7aman-nereye-ko%C5%9Fuyor-veya-etyen-mah%C3%A7upyan-nerede-609790c78f51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir