Mafyaya devlet koruması, PKK’nın ölüm listesindeki hakime fişleme!

Mafya lideri Sedat Peker’e koruma tahsis eden AKP rejiminin, aynı dönemde devletin resmi kayıtlarına göre PKK’nın ölüm listesinde yer alan ağır ceza hakimi Ramazan Faruk Güzel’in ‘koruma’ talebini iki defa reddettiği ortaya çıktı. Kendisiyle ilgili belgeyi ilk kez paylaşan Güzel, “Mahkemedeki diğer hakimlere ve duruşma savcısına ikişer polis koruması verdiler. Ama beni ısrarla istisna tuttular. Sebebini sonra anladım tabii ki: Meğer beni önceden fişlemişler” ifadelerini kullandı.

Sedat Peker’in açıklamalarının etkisi sürüyor. Peker, AKP rejiminin mafyayla nasıl iç içe girdiğini, uyuşturucu ticaretini nasıl yönettiğini, faili meçhullerin üzerinin nasıl örtüldüğünü tek tek deşifre ediyor. Sedat Peker’le ilgili konulardan biri de devletin geçmişte kendisine koruma tahsis ettiği iddiası. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Peker’in açıklamaları üzerinden partisinin, İçişleri Bakanı Soylu’nun hedef alınmasını kınamıştı. Çelik’e göre AKP rejimiyle Peker’in hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, kendisine ‘ayrıcalık’ da tanınmamıştı. Çelik, “Elinde belgesi olan hemen mahkemeye versin” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Çelik’e belgeyle cevap verdi. Başarır, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e 2015’te Barış için Akademisyenler İnisiyatifi üyesi 1,128 akademisyene yönelik söylediği, “Oluk oluk kanlarını akıtacağız” tehditlerinden sonra koruma polisi verildiği iddialarına ilişkin emniyet yazısını paylaştı. İzmir Emniyet’inin resmi yazısına göre Antalya ve İstanbul emniyetleri Peker’i korumak için ‘seferberlik’ ilan etmiş!

Resmi belgeye göre 9 Kasım 2015’te yaptığı konuşmada, yüzlerce akademisyeni ‘kanlarını oluk oluk akıtmakla’ tehdit eden suç örgütü lideri resmen ‘devlet korumasına’ alınmıştı. İzmir Emniyet’inin yazısına göre koruma kararı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait.

KHK’LI HAKİME KORUMA YERİNE FİŞLEME!

Skandalın ortaya çıkması üzerine KHK’lı hakim Ramazan Faruk Güzel, kendisi hakkında bir belge paylaştı. Güzel’in anlattıklarına göre hemen hemen aynı dönemde suç örgütü liderine koruma veren rejim, PKK’nın ölüm listesinde yer aldığı resmi kayıtlara giren ağır ceza hakimi hakkında ‘koruma’ kararı almaya gerek görmüyor. Hem de iki kez başvuru yapmasına rağmen. Ramazan Faruk Güzel, bunun sebebini daha sonra öğrendiğini anlatıyor:

İKİ BAŞVURU DA REDDEDİLİYOR

“Diyarbakır’da ACM’de hakim olarak görev yaparken Emniyet’ten resmî bir yazı gelmişti ve ‘PKK’nın şehir yapılanmasının ölüm listesinde olduğumuz ve eşgalimizi aldıkları, dikkatli olmamız gerektiği’ ifade ediliyordu. Bunun üzerine 2 defa Valiliğe başvurdum ve koruma istedim. İki başvurum da reddedildi. Fakat mahkemedeki diğer hakimlere ve duruşma savcısına ikişer polis koruması verdiler. Ama beni ısrarla istisna tuttular. Sebebini sonra anladım tabii ki: Meğer beni önceden fişlemişler. Avukatlık yıllarımdayken Zaman ve Taraf gazetelerinin ‘Yorum’ köşelerinde hukuki yazılarımın çıkmış olması. Bir de son tartışmalı davalarda iktidarın talebi dışında kararlar vermiş olmam idi. Bundan dolayı da asıl hedefe beni koymuşlar!”

İLKER DOĞAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir