Kanun teklifi yasalaştı! Bekçilere silah ve zor kullanma yetkisi verildi


Bekçilere zor ve silah kullanma yetkisi veren Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Teklife göre, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde bekçiler silahlı olarak istihdam edilecek.

Bekçi adaylarında aranacak şartlar İçişleri Bakanlığı’nca çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

Bekçilik aday süresi iki yıldan fazla olamayacak.

Bekçilerin halka yardım görevleri olacak.

Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.

Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek.

Bekçiler görevlerini yerine getirirken kendisinin bekçi olduğunu gösteren belgeyi gösterdikten sonra durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirerek durdurma sebebine ilişkin soru sorabilecek.

https://www.tr724.com/kanun-teklifi-yasalasti-bekcilere-silah-ve-zor-kullanma-yetkisi-verildi/


Bekçiler durdurdukları şahsa tokat attı!

İstanbul Beyoğlu’nda durdurdukları bir kişiyi usule aykırı şekilde üst araması yapan iki bekçi daha sonra yabancı uyruklu bir kişiye tokat attı.

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan iki mahalle bekçisi, ilçenin en işlek caddesi Tarlabaşı Bulvarı’nda durumundan şüphelendikleri yabancı uyruklu bir kişiye kimlik sorgusu yapmak istedi. Adı açıklanmayan yabancı kişinin kaçması üzerine peşinden koşan bekçiler, ‘şüpheli’ kişiyi yakaladı. Üstünde herhangi bir suç unsuruna rastlanmayan yabancı uyruklu kişinin kimlik sorgusunda da herhangi bir yakalama kararı bulamayan bekçiler şahsa tokat attı.

Olayın ardından yabancı uyruklu kişi karakola giderek bekçiler hakkında şikayetçi oldu. İl Emniyet Müdürlüğü, güvenlik kamera görüntülerinde 2 çarşı ve mahalle bekçisinin, yabancı uyruklu kişiye usule aykırı şekilde üst araması yaptıklarını ve tokat attıklarını tespit etti. Yapılan tespitlerin ardından iki bekçi açığa alınarak haklarında soruşturma başlatıldı.

https://www.tr724.com/bekciler-durdurduklari-sahsa-tokat-atti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir