International Journalists Derneği’nden ‘Biz kimiz?’ videosu

Türkiye kökenli gazeteciler tarafından kurulan Almanya merkezli International Journalists Derneği (IJA), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde YouTube üzerinden yayımladığı video ile faaliyetleri hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.


Türkiye’de özellikle 2014 yılı sonrası medya üzerinde artan baskılar sebebiyle yurt dışına çıkmak zorunda kalan ve çoğu mülteci durumuna düşmüş gazetecilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir meslek örgütü olan IJA, 2017 yılından itibaren platform olarak bir araya gelen gazeteciler grubu tarafından kuruluş çalışmaları başlatılmış ve “Kamu Yararı Gözeten Dernek” statüsü ile çalışmalarına devam ediyor.

30’dan fazla ülkede 165 üyesi bulunan IJA, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde YouTube üzerinden yayımladığı video ile faaliyetleri hakkında bilgi verdi.


Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde ‘#ÖzgürMedyaİçin’ sosyal medya kampanyası

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde başlatılan sosyal medya kampanyası ile Türkiye’de ve dünyada zor durumdaki gazetecilere destek veriliyor. Programda Türkiye’de cezaevlerinde bulunan ve işsiz bırakılan gazetecilere ve kapatılan medya kuruluşlarına dikkat çekiliyor.

Türkiye’den dünyanın farklı ülkelerine dağılmış ve şartların elverişsizliğine takılmadan bağımsız gazetecilik mücadelesine devam eden sürgün gazeteciler, kurulmasına öncülük ettikleri IJA’nın (İnternational Journalists) yürüteceği sosyal medya kampanyası 3 Mayıs yani bugün Türkiye saati ile 20:00’de, Avrupa saati ile 19:00’da başladı.

@journalists_org hesab

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir