Doğu Türkistan değil Yeni Türkiye – Camilere bibergazlı ‘itikaf’ operasyonu, postalla girildi, kuran okuyanlara darp ve ters kelepçe…

Gaziantep’te 15’in üzerinde camide ‘itikaf ibadeti’ne başlayan Furkan Gönüllüleri, Covid-19 önlemlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle Şehitkamil’deki Alaparmak Camii ve Şahinbey’deki Tülay Hatun Camii’nde polisin müdahalesine maruz kaldı.

Kolluğun cami içerisinde biber gazı da sıktığı olaylarda 50’nin üzerinde kişi darp edilerek gözaltına alındı.Semra Kuytul: Türkiye’de her şeyi gördük de caminin içerisinde biber gazını görmemiştik

Gaziantep’te ‘itikaf ibadetini’ gerçekleştirmek isteyen Furkan Gönüllülerine polis biber gazıyla müdahale etti. Semra Kuytul, “Türkiye’de her şeyi gördük de cami içinde biber gazını görmemiştik” dedi.


Gaziantep’te yaşananları aktaran Furkan Vakfı gönüllüsü Yakup Şahin, “Anayasal hakkımız olan ibadet hakkımız bu anlamda keyfi muamelelerle engellendi” dedi. Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı kurucu genel başkanı Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul ise, “Türkiye’de her şeyi gördük de caminin içerisinde biber gazını görmemiştik. Seyrek mesafeli oturmuş kişilerin camiden bu şekilde çıkartılmasına hayret ediyoruz. Şoktayız. Bu kadarını beklemiyorduk” ifadelerini kullandı.

“KUR’AN OKUYANLARA TERS KELEPÇE TAKTILAR”

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Geçen yıl Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, ‘itikaf ibadetlerinin’ camilerde yapılamayacağı açıklaması nedeniyle ‘itikaf’ gerçekleştirmediklerini, bu yıl ise ‘itikaf ibadeti’ni engelleyecek herhangi bir yasak kararı alınmadığı için Gaziantep’te 15’in üzerinde camide dün gece itibariyle bir araya geldiklerini belirten Yakup Şahin, Şehitkamil’deki Alaparmak Camii ve Şahinbey’deki Tülay Hatun Camii’nde sorunla karşılaştıklarını söyledi.

Polislerin kendilerine herhangi bir yasak kararını yazılı olarak sunmadığını, bu nedenle camilerden çıkmadıklarını belirten Şahin, yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Dün akşam polis bizi camiden çıkardı ve bir camide 8 kardeşimiz gözaltına alındı. Sabaha karşı saat 03.30 civarı da serbest bırakıldılar. İtikafta kalmaya niyet ettikleri için serbest bırakılınca yeniden arkadaşlar camilere gittiler ve itikafa başladılar. Sabah namazından sonra saat 06:00 gibi polisler dilekçelerinizi yazın ve buradaki müftülüğe teslim edin itikafınıza devam edin dediler. Arkadaşlar da buna tamam dediler. Beş dakika sonra oraya emniyet şube müdürleri geliyor ve arkadaşlara müdahale edeceklerini söylüyorlar. Arkadaşlar itiraz ediyor ve neden camiden çıkacaklarını söylüyorlar ve Kur’an okumaya başlıyorlar. Kur’an okurken Çevik Kuvvet camiye giriyor biber gazı sıkıyor, Kur’an okuyanlara ters kelepçe taktılar. Yaralanan kardeşlerimiz var. Kardeşlerimizden bazılarına biber gazı sıkıyorlar. Toplam 56 kişiyi gözaltına aldılar.”

“EMNİYET, ‘BEN MÜSLÜMANIM’ DİYEN HERKESE KARŞI AYIP İŞLEDİ”

Gaziantep’te farklı camilerde de sorunlarla karşılaştıklarını, bazı camii imamlarının polisi aradığını bazılarınınsa “Siz ibadet ediyorsunuz ben sizi çıkaramam” dediğini belirten Şahin, gözaltına alınan kişilerin tamamının serbest bırakılmasının ardından camilerde ‘itikaf’a devam edeceklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda da arkadaşlarımızı bekliyoruz. Arkadaşlarımızın ifadeleri alındı. Karakolda normal herhangi bir kötü muamele olmadı. Camideki muameleler bizi incitti. Camide biber gazının sıkılması, Kur’an okuyan insanların tartaklanması, ters kelepçe yapılması canımızı çok sıktı. Bunlar yakışmadı. Gaziantep Emniyeti ‘Ben Müslümanım’ diyen herkese karşı ayıp işledi. Bu bir ibadet. İbadet eden bir insana müdahale etmek doğru olamaz.”

“İBADET ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ ENGELLENİYOR”

“İbadet özgürlüğümüz engelleniyor. Ben evimden çıkarken çocuklarıma 10 gün boyunca camiden çıkmayacağım dedim. Şu anda ben ibadetten çıkartıldım. Bu anlamda ibadet özgürlüğümüz engellendi. Anayasal hakkımız olan ibadet hakkımız bu anlamda keyfi muamelelerle engellendi. Biz niyet ettik. Gözaltına alınan arkadaşlarımızla birlikte tekrardan salıverilenlerle ibadetimize devam edeceğiz. Biz itikafı yapmaya, Rabbimizin rızasını kazanmaya devam edeceğiz. Tekrardan kardeşlerimiz camilerde hazırlıklarını yapıyorlar. Serbest bırakılan kardeşlerimiz de tekrardan evlerinin yakınlarındaki camilerde itikafa girecekler inşallah.”

KUYTUL: BU KADARINI BEKLEMİYORDUK

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı kurucu genel başkanı Alparslan Kuytul da Adana’da bir camide dün gece itibariyle ‘itikaf ibadeti’ne başladı. Kuytul’un ‘itikaf’ta olması nedeniyle konuştuğumuz eşi Semra Kuytul, “Hiç beklenmedik bir şey. Türkiye’de her şeyi gördük de caminin içerisinde biber gazını görmemiştik. Ciddi darp olayları var. Seyrek mesafeli oturmuş kişilerin camiden bu şekilde çıkartılmasına hayret ediyoruz. Şoktayız. Bu kadarını beklemiyorduk” ifadelerini kullandı.

Kadınların evde bu ibadeti gerçekleştirdiklerini, erkeklerin ise camilerde yapmalarının “zorunlu” olduğunu belirten Semra Kuytul, “İtikaf ibadeti Ramazan’ın son on günü içerisinde gerçekleştirilir. Peygamber efendimizin hayatı boyunca terk etmediği sünnetlerden bir tanesidir. Farza yakın bir değeri var Müslümanlar nezdinde. Camiye kapanılır Kur’an okunur ve insan kendini muhasebe eder. Toplu bir ibadet de değil bireysel yapılır. Pandemi kurallarına aykırı bir durum da söz konusu değil. Kadınların ‘itikaf’a camilerde girmeleri şart değil. Ama erkeklerin evde itikaf yapmaları caiz değil. Erkekler evde yaptığı zaman itikaf sayılmıyor. Kadınların evlerinde yapılmaları sayıldığı için biz evlerimizde itikafa giriyoruz. Erkeklerin camide olmak zorunda” diye konuştu.

“MÜFTÜLÜKLER İZİN BAŞVURULARIMIZI KABUL ETMEDİLER”

Alparslan Kuytul’un, “Polis engellese de itikafı yapacağız” dediğini ve Türkiye’nin farklı yerlerinde çok sayıda kişinin camilerde ‘İtikaf’a başladığını söyleyen Semra Kuytul, müftülüklere ve kaymakamlıklara yaptıkları izin başvurularının onaylanmadığını belirterek şunları söyledi:

“Adana’da 30’a yakın camide itikafa girildi. Diğer illerde de arkadaşlarımız itikafa girdi. Antep’in dışında diğer illerde böyle bir müdahale söz konusu olmadı. Sadece polisin ya da imamın gelip müdahaleleri oldu. Öncesinde de izin başvuruları yapıldı. Müftülükler ve kaymakamlar izin başvurularımızı kabul etmediler. İzinsiz böyle bir şey yapma derdinde değiliz ama izin alabilecek bir kapı da açmadılar. Geçiştirdiler.”

“KONGRELER, TAZİYELER YAPILIYOR”

Kuytul geçtiğimiz yıl pandemi gerekçesiyle gerçekleştirmedikleri ‘İtikaf ibadetini’ bu yıl yapma kararı alma nedenini ise şöyle açıkladı:

“Geçen yıl Ramazan ayı bu yasakların geldiği ilk günlerdi. Bayram da yasaklanmıştı. Sokağa çıkma yasakları ilk defa uygulanıyordu. O bizim canımızı sıktı ve moralimizi bozdu. Pandemiye dair bir sürü çelişkinin yaşandığı bir ülkedeyiz ama o günlerde bu çelişkiler bugünkü kadar görülmüyordu. Kongreler, taziyeler yapılabiliyor. Turistlerin içeriye gelmesi serbest. 18 günlük kapanmadaki çelişkiler geçen yıl bu kadar gün yüzüne çıkmamıştı. Ama şu anda bu şartlarda benim pandemi kurallarına uymak suretiyle gerçekleştirmek istediğim bir ibadetime engel olma hakkını onlara vermek istemiyorum.”

“TÜRKİYE’DE DİNİ FAALİYETLERE BASKILAMA VAR”

Yaşanan olayların doğrudan Furkan Vakfı’na yönelik olmadığını, Türkiye’de dini faaliyetlerin baskılanmaya dönük adımlar atıldığını savunan Semra Kuytul, “AK Parti gibi içerisinde namaz kılan insanların başta olmasının hiçbir ehemmiyeti yok. Aksine onlar bir nevi kamuflaj görevi görmüş oluyorlar. Arka tarafta dini değerlere ve kutsallara fark ettirmeden, bazen de böyle aleni saldırılar gerçekleştiriliyor. Biz bu işin peşini bırakmıyoruz. Silip kenara çekilmiyoruz. Vazgeçmeyince vurulan tek darbe bizeymiş gibi görülüyor” dedi ve şunları kaydetti:

“İbadet özgürlüğümüzün kısıtlanmasından ziyade dini değerlere saldırı ve İslam’ı uyandırıcı birtakım etkinliklerin toplumda unutturulmaya çalışılması söz konusu. Asıl bizim gördüğümüz bu. Ramazan ayı önemlidir. O yılda namaz kılmayan insanlar bile icabında camiye uğrar. Oruç tutmayan insanlar bile dini duyguları hissederler. Saygı duyarlar. Ramazan ayı yaşayanlar için manevi atmosferi hissettirir. Sadece itikafa değil Ramazan’a ilişkin de böyle bir durum söz konusu. Davulcular bile sokağa çıkmıyor. Biz Adana’da şehrin bazı yerlerine ‘Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan’ pankartı astık. Hiçbir siyasi mesajı yok. Bir saat içerisinde ava çıkmış gibi emniyet güçleri pankartlarımızı kesti. Bunun pandemiyle ne alakası var? Sadece ibadet özgürlüğünün kısıtlanması söz konusu değil. Onun içerisinde dini duyguların ve değerlerin yok edilmesi olduğunu düşünüyoruz.”

“DARP RAPORLARI OLMASINA RAĞMEN POLİSLER KORUNUYOR”

Gaziantep’te yaşanan olaylara ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını fakat sonuç almayı beklemediklerini söyleyen Semra Kuytul, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Hukuki olarak böyle zamanlarda karşı dava açmaya çalışıyoruz. Darp raporu alıp şikayetçi olmaya çalışıyoruz. Ama inanın hiçbir şekilde sonuç görmedik. Direkt reddediliyor. Görüntüler, darp raporları olmasına rağmen polisler korunuyor. Başvuru elbette olur ama bir sonuç şimdiye kadar görmedik. Çoğu zaman böyle durumlarda biz suçlu gibi görüldük. Polise mukavemet ettiğimizi iddia ettiler.”

https://www.aktifhaber.com/gundem/semra-kuytul-turkiyede-her-seyi-gorduk-de-caminin-icerisinde-biber-gazini-gormemistik-h160551.html


Gaziantep Valiliği video kayıtlarına rağmen camiye postalla girilmesini inkâr etti

Furkan Vakfı gönüllülerine camide yapılan zulmü kamera kayıtlarına rağmen inkâr eden Gaziantep Valiliği, polisin camiye postalla girmediğini de ileri sürdü. Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul ise Antep Valiliği’nin yaptığı açıklamanın ‘tamamen yalan ve iftira’ olduğunu söyledi.

Gaziantep Valiliği, sabah saatlerinden itibaren sosyal medyada hızla yayılan polis ekipleri ile bekçilerin camide itikafa girmek isteyen Furkan Vakfı gönüllülerine müdahalesi ile ilgili açıklama yaptı. Yaşanan olayın provokasyon olduğunu iddia eden Gaziantep Valiliği, konu ile ilgili geniş çaplı adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu. Kamera kayıtlarında açık seçik camiye postallarla girildiği görülmesine rağmen bunu inkâr eden Valilik, biber gazı ile müdahalede bulunan bir personelin de açığa alındığını açıkladı.

KUYTUL: VALİLİĞİN AÇIKLAMASI TAMAMEN YALAN VE İFTİRA

Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, Antep Valiliği’nin yaptığı açıklamanın ‘yalan ve iftira’ olduğunu söyledi. Kuytul, devlete ve Diyanet’e küfür ettiklerini yönündeki iddialara, “Böyle küfür ettiysek Allah bizim belamızı versin. Etmediysek, Allah valiliğin belasını versin” şeklinde cevap verdi.

Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, Gaziantep’te bir cami içerisindeki biber gazlı saldırıyı Artı TV’de Ezo Özer’in sunduğu Artı Haber’de değerlendirdi. Türkiye’de pandemi bahanesiyle Ramazan ayının sönük geçmesine ilişkin özel bir gayret olduğunu savunan Kuytul, siyasi parti kongrelerini ve caddelerdeki kalabalıkları örnek gösterdi. Gözaltına alınan 56 kişinin de serbest bırakıldığı bilgisini veren Kuytul, “Bütün muhalifleri pandemi bahanesiyle susturmak istiyorlar” dedi.

Gaziantep Valiliği’nin konuya ilişkin açıklamasına cevap veren Kuytul, “Valiliğin açıklaması tamamen yalan ve iftiralarla dolu” diye konuştu. Polisin postallarıyla girdiği görüntülerin mevcut olduğunu hatırlatan Kuytul, “Videolarda açıkça görülüyor postallarıyla camiye girdikleri. Onu bile inkâr edecek kadar yalancı bir açıklama” dedi.

Açıklamayı tek tek değerlendiren Kuytul, gözaltına alınanlar hakkında daha önce terör soruşturması açıldığına ilişkin bilgiyi, “Tamanen yalan söylüyorlar, varsa böyle bir soruşturma göstersinler. Valilik kendi vatandaşına iftira atıyor” diyerek yalandı. “Valilik, suç bastırma gayreti içerisindedir” diyen Kuytul, ortada büyük bir skandal ve suç olduğunu söyledi.

Açıklamada gözaltına alınan kişi sayısının 76 olarak verildiğini ancak bunun da yalan olduğu söyleyen Kuytul, “56 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin hepsi farklı camilerde; bir camide en fazla 10-15 kişi vardı. Sayıyı kasten çoğaltıyorlar ve bir provokasyon var gibi göstermeye çalışıyorlar” dedi.


Alparslan Kuytul’un 14 yaşındaki oğluna ters kelepçe

Ramazan ayının son on günü ihya etmek için camilerde ‘İtikaf’ ibadetini gerçekleştirmek isteyen Furkan Vakfı Gönüllülerine birçok ilde sahur vaktinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Polis aralarında Alparslan Kuytul ve 14 yaşındaki oğlunun da bulunduğu birçok kişi gözaltına aldı.

Gözaltılar sırasında polisin Kuytul’un 14 yaşındaki oğluna ters kelepçe takması tepki çekti. Çocuk koruma Kanununa göre; çocuğa kelepçe takılmayacağı, resmi üniformalı polis işlem yapamayacağı, çocuğun resmi polis aracına bindirilemeyeceği ve tüm işlemler sivil Çocuk şube tarafından yürütüleceği hatırlatıldı.


AKP rejiminin beklediği fetva ‘Cübbeli’den geldi: Camilerde itikafa giren Furkan gönüllüleri teröristtir

Ramazan ayının son 10 günü ihya etmek için camilerde ‘İtikaf’ ibadetini gerçekleştirmek isteyen Furkan Vakfı Gönüllülerinin bulunduğu camilere postallarla girip Kur’an-ı Kerim okuyup ibadetle meşgul olan insanlara polisin biber gazı sıkmasını görmezden gelen Cübbeli Ahmet, itikafa giren Müslümanları vatanı bölmek için uğraştığını ileri sürdü.

‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul’un çağrısı sonrası Gaziantep’te 3 ayrı camide yaşananları CHP ile ilişkilendirdi.

Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul ve Furkan Gönüllülerini terörist olmakla suçladı.

Camilere postallarla girip ibadetle meşgul olan oruçlu vatandaşların yüzlerine biber gazı sıkıp tehdit ve küfürlerle ters kelepçeyle gözaltına alınması karşısında dili lal kesilen AKP iktidarını aklamak için Twitter hesabından fetva verdi.

Camilerde biber gazlı müdahale görüntüleriyle gündeme gelen Furkan Vakfı’nı CHP ile ilişkilendiren Cübbeli Ahmet, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda itikafa girenleri vatanı bölmekle suçladı.

Ahmet Mahmut Ünlü’nün Twitter hesabından yaptığı paylaşımı şöyle:

”Camide provokasyon yapanlar Furkan Vakfı üyeleridir ki bunlar hem Fetö ile hem Pkk ile iç içe olan ve vatanımızı bölmek için uğraşan adamlardır. Devletimizin ve hükümetimizin camilere ve cemaatlerine verdiği önem ve değer ortada iken Furkan Vakfı mensuplarının bu provokasyonları Pkk çevrelerine ve Chp’ye can simidi olmuştur. Bu insanları Chp sözcüleri ve Pkk çevreleri destekliyorsa bunların cami cemaati olmadığını zaten anlamak lazımdır. Akıllıya bir işaret yeter, ahmak olana ise bin sarâhat yetmez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir