Çin’den, Uygurlar’ın iadesinde diplomasi oyunu!


Doğu Türkistan’daki kamplarda milyonlarca Müslümanı asimile etmek için sistemli bir şekilde beyin yıkama programına tabi tutan Çin rejimi bununla da yetinmeyip ülke dışında olan bir avuç Uygur’u Çin’e getirmek için her yolu deniyor.

Türkiye’ye sığınan Uygurları da takip eden Çin rejimi, kamuoyu baskısından çekindiği için üçüncü ülkeler üzerinden iade talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Kirli süreç kapsamında hedefteki isimlerin önce ‘istasyon’ başkentlere, oradan Pekin’e nakli sağlanmaya çalışılıyor.

İki milyondan fazla insanı ‘eğitim’ adı altındaki kamplarda zorla tutan Çin, zulümden kaçanları da izliyor. Pekin bu kapsamda, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere sığınan Uygurlar için Tacikistan gibi üçüncü ülkeler eliyle iade talebinde bulunuyor. Çin yönetiminin hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünen ülkeleri kullanarak kamuoyu baskısından kaçınmayı hedeflediği belirtiliyor.

Çin’in Doğu Türkistan üzerindeki baskıları her geçen gün dünya medyasında daha fazla yer alırken İngiliz Daily Telegraph gazetesi sığınmacı Uygur Türklerinin Tacikistan gibi Çin ile iade anlaşması olan ülkelere iade edildiğine dair bir haber yayımladı. Habere göre Çin’in baskılarından kurtulmak için Türkiye’ye sığınan 50 bin kadar Uygur bulunuyor. 1.5 milyon Uygur Türkünün ise Çin’deki sözde eğitim kamplarında esir tutulduğu tahmin ediliyor. Telegraph, Türkiye’de artan Uygur sayısının yine de Çin’in kıskacından kurtulamadığını yazdı. Gazeteye konuşan bazı Uygur aktivistler Pekin’in ekonomik bağlantılarını kullanarak, ülkeleri tavize zorladığını anlattı. İngiliz gazete ayrıca Uygurların Tacikistan gibi Çin’e iade edilmelerinin yasal açıdan müsait olduğu ülkelere gönderildiğine dair birkaç olayın belgelendiğini öne sürdü. Gazeteye göre Aimuzi Kuwanhan adlı 59 yaşındaki Kaşgarlı bir kadın önce İzmir’de bir merkeze alındı ardından Tacikistan’a gönderildi. İddialara göre Kuwanhan geçen yaz aniden ortadan kayboldu. İki hafta sonra ailesi ile iletişime geçtiğinde telefon kayıtları kadının İzmir’deki geri gönderme merkezinde olduğunu gösteriyordu.Türk yetkililerinin sınır dışı edildiğine dair yalanlamalarına rağmen kadından bir daha haber alınamadı. Ailesinin tuttuğu bir avukat, Kuwanhan’ın Tacik pasaportu olmamasına ve orada hiç bulunmamasına rağmen Tacikistan’a yollandığını ortaya çıkardı.

BİR ALİM DAHA ZULÜMLE CAN VERDİ 

Buralara gönderilenlerin son adresinin Doğu Türkistan’daki kamplar olduğu ifade ediliyor. Pekin rejiminin diplomasi oyunları sürerken acı haberler gelmeye devam ediyor. Altı yıl önce tutuklanıp toplama kampına götürülen alim Mehmet Emincan Yunus Damollam (56) parmaklıklar ardında hayatını kaybetti. İslami Bilimler alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Damollam’ın vefatını Kanada’da yaşayan oğlu duyurdu.

https://www.tr724.com/cinden-uygurlarin-iadesinde-diplomasi-oyunu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir