Cihat Yaycı’nın ‘soru çaldı’ dediği subaylar cezaevinde 100 tam puan aldı


Merkeze alınınca istifa eden ve ‘fetömetre’ adıyla uyguladığı hukuksuz sistemle binlerce askerin Deniz Kuvvetleri’nden atılmasına sebep olan Tümamiral Cihat Yaycı Habertürk televizyonunda bir programa katıldı.

Burada birçok iddia gündeme getiren Yaycı’ya, DKK ihraç edilen Albay Halis Tunç tek tek cevap verdi. Tunç, Yaycı’nın programdaki soru çaldılar’ iddiasına ise “Soru çaldı denilen subaylar cezaevinde 100 tam puan aldı” diyerek belgeli cevap verdi.

Programda, “Libya Anlaşma metninin İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak ben hazırladım” diyen Yaycı’nın iddiası için Tunç, “Kendisi Arapça bilmez. Dz.K.lerinde arapça anlaşma metni hazırlayacak kimse yok. Yalan.” ifadesini kullandı.

‘Yalan söyleyerek Denizci subayları aşağılıyor’ 

Halis Tunç, Yaycı’nın Türkiye ile Libya arasında MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) ilanın kendi sayesinde oldu iddiasına da şöyle cevap verdi:

“Libya’nın Mayıs 2009’da MEB ilan ettiği doğrudur. Ama bunun Türk Dz. Kuvvetlerinin Libya ile ortak MEB imzalanma projesinin başlangıcıyla alakası yok. Cihat Yaycı o yıl Deniz Kuvvetlerine tayin olarak konuya müdahil olmuştur.”

“Güney Kıbrıs 2003 yılında Mısır ile MEB anlaşması imzalamasıyla birlikte Deniz Kuvvetlerinde Dz.K.K. Özden Örnek’in emriyle yoğun çalışmalar başlamıştır.”

Ben Kadir Sağdıç döneminde 2005-2007’de Akademi’de okurken, bu konuda kurmay subay adayları eğitilmiştir. 2007-2009 arasında bizzat Libya ile anlaşma konusunda yapılan çalışmaya kısa süreli dahil olmuş biriyim. Yalan söyleyerek diğer Denizci subayları aşağılıyor.”

Tunç, Cihat Yaycı’nın ‘Bu anlaşmanın alt yapısı, hesaplaması, haritası herşeyi benimdir. Onda şüphe yok” açıklamasına ise şu cevapları verdi:

‘Kurmay Başkanlığı makamını babanın malı gördüğün belli’

“Değil ama diyelim ki sen bir fikir ortaya koydun. Kardeşim belirlenecek prensibe göre detaylı çizimi yapan Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı (SHOD)’dır. SHOD ayrıca ürettiği detaylı seyir haritaları üzerinde uzman personel ve sistemlerle detaylı koordinatları haritaya işler.

“Sen ne hakla devlet malını şahsında bulunduruyorsun. Hem sen kimsin ki, bireysel olarak Dışişlerine Deniz Kuvvetlerinin malını şahsi malınmış gibi veriyorsun?Dışişleri seni neden muhatap alsın?”

“Kurmay Başkanlığı makamını babanın malı gördüğün belli. Deniz Kuvvetlerinin kurumsal çalışmalarını malın bellemişsin. Derhal Devletin arşivinde olması gereken bilgi, belge ve çalışmaları Deniz Kuvvetlerine teslim et!”

Yaycı’ya böyle cevap verdi: Soru çaldı denilen subaylar cezaevinde 100 tam puan aldı

Yaycı programda ayrıca “Sınavları çaldım, diyor. Nasıl çalındı? Nasıl tespit edilecek bu? Hepimiz şunu düşünürdük, ya adam iki kelime İngilizce konuşamaz ama notu 95-100. Ya ben Marmara Üniversitesi İngilizce’de İnsan Kaynakları’nda dört sene master yaptım, üç sene Amerika’da okudum, sınavdan ben bunlar gibi alamıyorum. Benim arkadaşlarım da alamıyor. Konuşurken konuşamıyor, yazarken yazamıyorlar. Soruyorsun, bilmem ne dersanesine gittim de oradan aldım.” iddiaları karşısında ise Tunç, cezaevinde YDS sınavından yüksek puan alan subayları örnek gösterdi.

Tunç, “Sizce Türkiye’de YDS sınavından tam not 100 alan kaç kişi var? YDS Dersi verenler dahi alamıyor. 2012 yılında KPDS’den 97,5; 2014 yılında YDS’den ise 93 aldığı için soruları çaldı diye lanse edilen subaylardan bir örnek vereyim. 2019 yılı YDS’den tam puan 100 aldı.”

https://www.tr724.com/cihat-yaycinin-soru-caldi-dedigi-subaylar-cezaevinde-100-tam-puan-aldi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir