“Bizim aile en az 50 kişiyi götürür” benim listem hazır!’diye katliam çağrısı yapan Sevda Noyan’ın 28 Şubat sürecinde “türbanlılar İran’a”dedğini biliyor muyudnz?

Her dönemin fırıldaklarından Sevda Noyan’ın 2000 yılı öncesi 28 Şubat sürecinde “kader”adlı feminist derneğin kurucusu olduğunu, bu süreçte türban eylemleri yapanları”türbanlılar İran’a”diye protesto ettiğini biliyor muyudnz?

İktidara yakın Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programında tartışma yaratan ifadeler kullanıldı.

Programda siyasetin gündemindeki darbe iddiaları konuşulurken, konuk “Aktivist ve yazar” Sevda Noyan, bir darbe girişimi olursa ailecek 50 kişiyi öldürme kapasitesinde olduklarını ifade etti. Noyan oturduğu sitelerinde belirlediği 3-5 kişinin de olduğunu dile getirmesi dikkat çekti.

Noyan programda, “Ya bak 15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yani yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yani yanlış anlaşılmasın doğru anlaşılsın bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür. Onu söyleyeyim. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız. Asla yedirmeyiz. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” ifadelerini kullandı.

CHP’li RTÜK Üyesi İlhan Taşcı da tepki çeken sözler sonrasında konunun takipçisi olacağını söyledi.

Taşcı, “Bu yayın nedeniyle toplumun geniş bir kesiminde infial oluştu. Çok sayıda soru alıyorum. Yayını RTÜK nezdinde bizzat takip edeceğim. Üst Kurul gündemine alınması için de Pazartesi günü dilekçe vereceğim. RTÜK Yasası, yayında ‘toplumu kin ve düşmanlığa tahriki’ açıkça suç sayar” ifadelerini kullandı.

İşte o sözler:

KANALDAN ÖZÜR

Ülke TV ve Kanal 7 Medya Grubu Arafta Sorular Programı’nda sarf edilen sözler nedeniyle açıklamada bulundu.

Özür dilenen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“3 Mayıs 2020 Pazar günü Arafta Sorular Programı’na konuk olan Sevda Noyan’ın, kamuoyunda tartışılan ‘darbe söylentileri’ üzerine yapmış olduğu maksadını aşan açıklamaları Kanal 7 Medya Grubu’nun kurumsal değerleri ve yayın ilkeleri ile hiç bir şekilde uyuşmamaktadır. Sevda Noyan’ın ‘darbe ve darbecileri’ eleştirmenin ötesindeki söylemlerini Ülke TV ve Kanal 7 Medya Grubu olarak asla tasvip etmiyoruz. Tasvip etmediğimiz ve yayın ilkelerimize aykırı sözlerin Ülke Tv ekranlarından sarfedilmesi nedeniyle kamuoyundan özür dileriz”

SEVDA NOYAN KİMDİR

Sevda Noyan Yunanistan göçmeni bir ailenin kızı olarak İzmir’de dünyaya geldi. Kendisinin ifadesine göre ailesi CHP’li olan Sevda Noyan, kendisinin de gençlik yıllarında sol ve Marksist görüşlere sahip olduğunu söyler.

Fenimist görüşleriyle öne çıkan Kader Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Gençlik yıllarında 28 Şubat sürecinde Müslümanlara karşı düzenlenen gösterilerde yer aldığını, hatta “Hadi İran’a sloganları”na eşlik ettiğini söyler.

Sevda Noyan kendi deyimiyle, “cahiliye dönemi” hayatında güzellik uzmanı olarak çalışıyordu. İzmir’de Ege TV’de makyözlük yapıyordu. Buradaki çalışmalarında yöneticiliğe kadar yükselmişti. Burada çalışırken, kanal tarafından düzenlenen birçok organizasyonu tertipliyordu. Daha sonra Bursa’da Olay TV’de çalışmaya başladı. Sonra da yerel bir radyoda yöneticilik yaptı.

Noyan’ın eşi Engin Noyan da bir dönem FETÖ’nün kapatılan kanalı Samanyolu TV’deki “Kapılar ve Köprüler” programını gerçekleştirmişti

Odatv.com

https://odatv4.com/darbe-olursa-bizim-aile-50-kisiyi-goturur-08052000.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir