Bayraktar SİHA’ları Türkiye’yi savaşa sürüklüyor

Ukrayna’da yalnızca savaş olmuyor, tarihi değiştirecek gelişmeler de yaşanıyor. Batı dünyası, kendini savunan işgal altındaki Ukrayna’nın yanında saf tutarken, tarafsızlığını korumaya çalışan Türkiye, Bayraktar SİHA’larıyla savaşın içine çekilmeye çalışılıyor.

Rus emperyalist lider Vladimir Putin, 20 yıldan bu yana Ukraynalıların aslında Rus olduğunu ve Ukrayna diye bir ülkenin de gerçekte olmadığını farklı tonlarda söyleyerek bugünlere geldi.

Türkiye’de bazı kesimlerin Kürtleri yok saymak için uydurduklarına benzer bir tezi savunan Putin, koca bir ülkenin halkına, İkinci Dünya Savaşı günlerini yaşatıyor. Buna karşılık Ukrayna halkı, Yeni Çara direniyor.

Ukrayna halkının bugüne kadar sergilediği ve bundan sonraki direnişi biraz da dünyadan kendilerine sağlanan imkanlarla olabilecek. Rus liderin saldırganlığında bir sınır olmadığını gören Batılı ülkeler yardım musluklarını açmaya başladılar.

Bugüne kadarki tarihinde silah yardımı yapmayan Avrupa Birliği, ilk etapta Ukrayna’ya 500 milyon euroluk silah yardımı yapacağını açıkladı.

ABD, yarışta geri kalmamak için 350 milyon dolarlık silah desteği sağlayacağını daha ilk baştan duyurmuştu. Gerekirse de bu miktarın artırılacağı bildirildi. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanlığı’na silah yardımıyla ilgili onay bilgisini gönderdi. Açıklanan rakamla birlikte ABD’nin Ukrayna’ya yardımı son bir yıl içinde 1 milyar doları bulmuş olacak.

Ukrayna’ya en baştan bu yana açık destek veren İngiltere, bir ay önce bu ülkeye omuzdan fırlatılan tanksavar füzeleri teslim etti. Boris Johnson hükümeti, yeni savunma silahlarına ilişkin bir yardım paketini hızla sonuçlandırmakta olduğunu duyurdu.

Almanya, askeri malzeme yanı sıra 1000 tanksavar ve 500 Stinger füzesi gönderiyor. Estonya ve Hollanda hükümetleri de yapacağı askeri yardıma ilişkin açıklamalarını duyurdu.

Fransa’dan Belçika’ya, Yunanistan’dan Kanada’ya ve Bulgaristan’a kadar pek çok ülke askeri yardım yarışına girişti.

En ilginç adımlardan birisi İsveç hükümetinden geldi. Savaşlara karşı tepkisizliğiyle bilinen İsveç, Ukrayna’ya hafif silahların yanı sıra 5 bin AT4 tanksavar silahı, 5 bin çelik yelek verecek. Ayrıca 135 bin askere yetecek kadar hazır gıda yardımı gönderecek.

BATI SİLAH YIĞIYOR, KONUŞULAN SADECE BAYRAKTAR

Avrupa tarihindeki en büyük silah sevkiyatını Ukrayna’ya yapıyor ancak sahada konuşulan tek sistem Bayraktar TB-2.

Türkiye’nin geliştirdiği insansız hava araçları, son dönemlerde savaşların seyrini değiştirmeye başladı. Güneydoğu’da ayrılıkçı Kürtlere karşı dağlarda uzun süre alan testleri yapan Bayraktar SİHA’ları, son yıllarda yurt dışında da ses getiren sonuçlara imza attı.

Libya’da, Suriye’de yaptıkları konuşulurken, 18 yıl Ermenistan işgali altında kalan Dağlık Karabağ’ın 2020’de Azerbaycan tarafından geri alınmasında Bayraktar SİHA’ları kritik rol oynadı.

Karabağ’da 44 gün süren ve Azerbaycan’ın üstünlüğüyle sonuçlanan savaşta İsrail’den alınan İHA’ların ve Türkiye’den alınan SİHA’ların etkin rol oynadığını, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bizzat açıkladı. Aliyev, SİHA’ların üreticisi Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar‘a “Karabağ Nişanı” taktı.

Ukrayna, Moskova ile gerilimin yaşandığı dönemde Türkiye’den SİHA siparişi verdi. Teslim edilen SİHA’ları, geçtiğimiz 24 Ağustos’taki Bağımsızlık Günü’nde gövde gösterisiyle sergiledi.

24 Şubat’ta başlayan Rus işgali sonrasındaysa Ukrayna’nın tavrı daha farklı olmaya başladı. Farklı alanlarda yaptırım kartını en etkili bir şekilde kullanmaya başlayan Batılı ülkeler, uzun süreli bir savaş olacağı varsayımından hareket ettiği izlenimi veriyor.

Rus işgaline direnen Ukrayna ise, hem direnişçilere, hem kendi kamuoyuna moral vermek, hem de dışarıdan gelen yardımların işe yaradığını göstermek amacıyla Ruslara verdirilen zayiata ilişkin bilgiler verip görüntüler paylaşıyor.

En çok paylaşılan görüntüyse SİHA’ların vurduğu Rus askeri hedeflerine ilişkin oluyor. SİHA’ların belirlenen hedefleri vurmasıyla ilgili görüntüler, günlük savaş bültenlerinin ayrılmaz bir parçasına dönüştü.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, her gün düzenli olarak, “Türkiye’den temin edilen Bayraktar TB2 SİHA ile Rusya’ya ait şu kadar tank, şu kadar Rus sistemi vurduk” diye açıklama yapıyor. Ne hikmetse aynı bakanlık, tanksavar veya başka silahlarla vurulan hedeflere ilişkin “Şu ülkeden alınan şu tanksavarla şu kadar Rus hedefi vurduk” demiyor.

Bayraktar SİHA’larının başarısına ilişkin paylaşımlara bakıldığında, savaşın bu araçlar sayesinde kazanılacağı şeklinde bir algı ortaya konuluyor. Bu Türkiye açısından önemli olsa da bu kadar yoğun yapılması akıllara başka soruları getiriyor.

Rusya’nın nihai saldırısını yapmada yaşadığı tereddüdün altında yatan sebepler irdelenirken, Putin’in asıl saldırı hedefinin başka bir ülke olup olmayacağı sorusuna cevap aranmaya başlandı.

Gözlerin Kiev’e çevrildiği bir sırada Rus birliklerinin tüm Karadeniz kıyılarını işgal etmiş olması, yukarıdaki soruyu daha anlamlı kılıyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Bayraktar SİHA’larına ilişkin geçtiğimiz günlerde yeni açıklamalar yaptı. Reznikov, “Yeni Bayraktarlar Ukrayna’ya çoktan geldi ve savaş pozisyonlarına geçti” dedi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı bambaşka bir çalışmaya imza attı. Komutanlık sosyal medya hesabından Bayraktar TB2 için hazırlanılan şarkıyı paylaştı: “Ukraynalı çocuklar, Gürcüler, Suriyeliler, Çeçenler ve Kırım Tatarları için ceza Bayraktar.”

Bayraktar SİHA’ları, Ukrayna’nın İngiltere Büyükelçisi’nin de gündemindeydi. Büyükelçi Vadym Prystaiko, Bayraktar SİHA’larına övgüler yağdırdıktan sonra bu araçlardan daha fazla almaları gerektiğini söyledi.

Bütün bu SİHA övgüleri gündemdeyken, ABD Senatosunda Türkiye aleyhtarlığıyla tanınan Marco Rubio’nun paylaşımıysa daha ilginç. ABD’li senatör Rubio, “Türk yapımı Bayraktar sayesinde Ukrayna, Rusya’ya büyük zaiyat verdiriyor” diye paylaşım yaptı.

Bayraktar SİHA’larının yeni savaşlarda önemli rol oynadığı su götürmez bir gerçek. Ancak savaşın ortasında olanların SİHA’ları bu kadar gündemde tutmaktaki asıl amacın Türkiye’yi Rusya ile sıcak bir çatışmanın içine sürüklemek olduğundan endişe ediliyor.

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY


Dünya, Bayraktar TB2’leri neden övüyor?

Putin’in Ukrayna’yı işgal talimatı vermesinden bu yana Bayraktar TB2 insansız hava araçları dünya medyasının gündeminde. Övgüler art arda geliyor. Bunun sebebi ne? Adem Yavuz Arslan ve Metin Yıkar Nöbetçi Editör’de anlatıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir