Aykut Erdoğdu: Erdoğan, Akar ve Fidan 15 Temmuz’dan haberdardı, hesap vermek zorundalar!


AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın 15 Temmuz darbe girişimden haberdar olduğunu söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Erdoğan, Akar ve Fidan’ın hesap vermek zorunda olduğunu kaydetti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun 15 Temmuz’un kilit isimlerinden olan eski Tümgeneral Mehmet Dişli hakkında yaptığı açıklamalara dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, darbe girişiminin Erdoğan tarafından önceden bilindiği halde tedbir alınmadığını ifade etti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, ‘‘TBMM’de kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na MİT Müsteşarı Hakan Fidan gönderdiği yazıda MİT’in 15 Temmuz öncesi darbeden haberdar olduğunu ve darbe hazırlığı bilgisinin “Üst Makamlarla” paylaşıldığını Araştırma Komisyonuna bildirdi.’’ dedi.

‘‘ERDOĞAN AKAR VE FİDAN’I TBMM’DEKİ KOMİSYONA GÖNDERMEDİ’’

Erdoğan’ın darbeyi aydınlatacak kilit isimlerden dönemin Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı TBMM’ye göndermediğine dikkat çeken Aykut Erdoğdu, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun Erdoğan tarafından kapatıldığını vurguladı.

‘‘DAVUTOĞLU KARANLIK DARBEYİ AYDINLATACAK HAYATİ BİLGİ PAYLAŞTI’’

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, 2015 Yüksek Askeri Şûrası’nda, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olan ve tutuklanarak ağırlaştırılmış müebbet hapis ceza verilen eski Tümgeneral Mehmet Dişli hakkında gündemi sarsacak açıklamalar yaptığının altını çizen Aykut Erdoğdu şu ifadeleri kullandı: ‘‘Bugün Ahmet Davutoğlu karanlık darbeyi aydınlatmaya yardımcı olacak hayati bilgi paylaştı. Darbenin bir numaralı ismi Mehmet Dişli hakkında MİT Müsteşarının rapor sunduğunu ve son gece görevden alınmasına “bir gücün” engel olduğunu söyledi. Bu bilgi hayati önemde. Şimdi bu iki bilgiyi birleştirelim. Darbe girişimi 15 Temmuz öncesinde Erdoğan tarafından biliniyor ve darbenin bir numaralı isminin darbe öncesi görevden alınmasına ya Erdoğan ya Hulusi Akar engel oluyor. Sonuçta 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi gerçekleşiyor.’’

‘‘OHAL İLAN EDİLEREK REJİM DEĞİŞTİRİLDİ’’

Erdoğan, Akar ve Fidan tarafından önceden bilinmesine rağmen darbe girişiminin engellenmediğine işaret eden Erdoğdu şöyle devam etti: ‘‘Öngörülen ve önlenmeyen darbe girişimi sonucunda 251 yurttaşımız şehit oldu. Yüzbinlerce insan tutuklandı veya ihraç edildi. OHAL ilan edilerek rejim değiştirildi. Yargı ele geçirildi. Yasama bitirildi. Yani darbe girişiminin sonuçlarından istifade edildi.

Sonuç olarak başta Recep Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar olmak üzere dönemin yöneticileri bu öngörülen, önlenmeyen ve sonuçlarından istifade edilen hain ve karanlık darbe girişimi ile ilgili 84 milyon yurttaşımıza doğruları anlatmak ve ihmallerinin hesabını vermek zorundalar.’’

Kaznak
https://www.tr724.com/aykut-erdogdu-erdogan-akar-ve-fidan-15-temmuzdan-haberdardi-hesap-vermek-zorundalar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir