Ayasofya’nin gişe gelirleri 3,9 milyar TL’ye İsviçreli firmaya verilmiş


Ayasofya’nın gişe gelirleri için 2018 yılında açılan bir ihaleyi İsviçreli bir şirketin 3,9 milyar liraya kazandığı ortaya çıktı. Söz konusu şirketle anlaşmanın bitmesine 2 yıl kaldığı öğrenildi. Yıllık 400 milyon lirayı aşan gişe geliri sağlayan Ayasofya’nın boşluğu nasıl dolacağı merak konusu? İhaleyi kazanan İsviçreli SICPA’nın kayıpları için tekrar masaya oturup oturmayacağı da bilinmiyor.

İbadete açılan Ayasofya ile ilgili ortaya çıkan bir gerçek dikkat çekti. Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de en fazla ziyaret edilen müze olan Ayasofya’nın gişe geliri yapılan ihale ile İsviçre merkezli bir şirkete verildiği öğrenildi.

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, köşe yazsında 400 milyon lira geliri olan Ayasofya’nın gişe geliri ihalesini kazanan şirket ile daha 2 senelik sözleşme olduğuna dikkat çekti. Kerim Ülker’in “Gişeden 400 milyon lira kazanan Ayasofya’nın geliri nasıl kapanacak?” başlıklı yazısı şöyle: “Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen müzesi Ayasofya. (…) İzmir’deki Efes Ören Yeri ile birlikte Türkiye’nin en pahalı müze bileti Ayasofya için satılıyor. Yabancı turistler için giriş ücreti geçtiğimiz aylarda yapılan zamla 100 TL’ye çıktı. Ayasofya bu zamla birlikte yıllık 400 milyon liraya kadar bilet ücreti topluyor. Gece gezilerinin de düzenlendiği Ayasofya’da ücret tarifesi ise oldukça yüksek. Gece turu için ödenen fiyat ise 2 bin 500 TL. Bir de buna çift bilet yani kişi başı 200 lira eklenince, Ayasofya’dan elde edilen gelir, daha da yükseliyor.

2018’DEKİ İHALEYE 2 ŞİRKET TEKLİF VERDİ

Ayasofya’daki gişe geliri ise özel bir şirket tarafından yapılıyor. 2018 yılında yapılan ihaleye Kanal 7 televizyonunun da sahibi olan Beyaz Holding’e ait Etkin Eğitim firması ile İsviçre merkezli SICPA adlı firma başvurmuştu. Kamuoyunda pek öne çıkmayan dev ihaleyi 3.9 milyar lira ile İsviçre merkezli SICPA’ya ait SICPA Turkey adlı şirket kazandı. İsviçreli SICPA Turkey, böylece Türkiye’nin değişik kentlerinde yer alan 54 müze ve örenyerinin gişe gelirlerini 9 yıl boyunca yürütecek şirket olarak belirlendi.ZAPSU’NUN ASİSTANI ORTAKLIK İÇİN REKABETE BAŞVURMUŞTUSICPA Turkey adlı şirket ile ilgili ilginç bir haberi 2017’de sizlerle paylaşmıştık. Haberimizde siyasette olduğu kadar iş dünyasının da renkli simalarından biri olan ve geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan Cüneyd Zapsu’nun şirket yöneticisi Cavidan Gülşen Karanis Ekşioğlu, SICPA Turkey Ürün Güvenliği Sanayi adlı şirketi almak için Rekabet Kurumu’na başvurmuştu.”

https://www.tr724.com/ayasofyanin-gise-gelirleri-39-milyar-tlye-isvicreli-firmaya-verilmis/

https://halktv.com.tr/gundem/ayasofyanin-gise-gelirinin-7-yil-daha-isvicreli-sirkette-oldugu-ortaya-429334h

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir