Ayasofya!


Cübbeli Ahmet’in ‘kardeşi’ Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek son dönemde fazlasıyla şaşırtıyor. Havuz medyasının ekran yüzlerinden biri haline gelen Perinçek, İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak planları ile ilgili olarak geçtiğimiz hafta sonu yaptığı yazılı açıklamada “Kudüs bizim kutsal davamızdır” dedi.

Asıl voleyi ise Yeni Akit gazetesinin yazarlarından Mehmet Koçak’la söyleşisinde vurmuş. Koçak’a göre Perinçek, “Ben ateist değil Müslümanım. Bayram namazlarını kaçırmam, Cuma namazlarına vakit nispetinde gitmeye çalışıyorum” demiş. Hatta hızını alamamış, “İslam dünyasındaki dağınıklık ancak ümmet anlayışı ile aşılabilir” şeklinde ifadeler de kullanmış.

Şimdi karşımızda cihat ruhuyla hareket eden böyle bir Perinçek portresi varken, siyasal İslamcıların gece gündüz ağıtlar yaktığı, açılması için kendilerini zincirlere vurdukları Ayasofya için neden bir hamle yapmasın?

Ayasofya’nın önünde toplanan Maocu yoldaşlarıyla müzenin camiye çevrilmesi için yapacakları bir protesto eylemi şu sıralar çok şık gider açıkçası.

Baksanıza liderleri yarın İstanbul’un fethinin yıldönümü münasebetiyle Ayasofya’da Fetih Suresi okunacağını açıklayınca troller sosyal medyayı nasıl da bayram yerine çevirdiler…

Yeni Şafak’taki yazılarıyla hergün dünyaya nizam veren İbrahim Karagül mesela, “Ayasofya’da Fetih Suresi okunacak. Sembolik anlamı çok büyük. Bugünün dünyasına çok anlamlı bir mesaj. Türkiye dünyaya bir şey söylüyor!” diyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise üç hafta önce Ayasofya fotoğrafı eşliğinde şu duygusal sözleri paylaşıyor: “Özledik! Ama az daha sabır. Birlikte başaracağız.”

Dikkat ediyor musunuz, hiçbiri artık “Ayasofya açılsın” naraları atmıyor. Çünkü liderlerinin bu konuda kaç kez yan çizdiğini çok iyi biliyorlar.

Mesela 2014’te restorasyonu biten Ortaköy Camii’nin yeniden açılışı töreninde Ayasofya’nın camiye çevrilmesi için slogan atan kalabalığı, “Kardeşlerim, yan tarafından Sultanahmet’i bir dolduralım bakalım” sözleriyle hafiften fırçalıyor.

Geçtiğimiz yıl mart ayında Yeni Zelanda’daki Cami saldırısından sonra Ülke TV ekranlarından ise şu sözleri sarf ediyor:

“Ayasofya açılsın diyorlar. Be kardeşim. Bir şey söylerken duygusallıkla, af edersin bu alçağın, bu teröristin sözlerine karşı böyle bir talepte bulunmanın bir anlamı yok. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunlar da bir tahriktir. Bu tahrik unsurlarını bozalım diye özellikle bu açıklamayı yapmak durumunda kaldım.”

Birkaç gün sonra yerel seçimler öncesi düzenlenen mitinglerden birinde bu kez tam tersi ifadeler kullanıyor:

“16 bin 500 kilometre öteden birileri Ayasofya’yı ele almak istiyor. Çok sabrettik ama geçenlerde açıkladım. Ayasofya’yı kısa zaman önce biliyorsunuz camiden müzeye çevirmişlerdi. Şimdi biz de inşallah seçimden sonra tekrar müzeden isim olarak camiye çevireceğiz ve bazı planlarımız var. Bu planları da uygulamaya koyacağız”

Aradan bir yıldan fazla bir süre geçti herhangi bir adım atılmadı tabi.

Çünkü Ayasofya açılsa ellerinde pişirip pişirip sunacakları çok fazla bir şey kalmayacak. Tıpkı Filistin gibi alıcısı çok fazla Ayasofya’nın. Hiçbir şey yapmadan muazzam oy topluyor Filistinlilerin sırtından. Hatırlarsınız, birkaç yıl öncesine kadar neredeyse her ay “Bu hafta sonu Gazze’ye gidiyoruz” sözünü tekrarlıyordu.

Gazze artık unutuldu. Ağzından hiç Gazze sözünün çıktığını duyan var mı?

Sahi Mursi’yi de unuttu. Meydanlarda Mursi’ye destek için yaptığı “rabia” işaretini dahi daha sonra, “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet”e dönüştürdü.

Tıpkı “one minute” çıkışını moderatöre yapması gibi.

Ayasofya camiye çevrilse dünyadan çok büyük bir tepki gelmez. Bir iki yerden günü kurtarmak için yapılacak açıklamadan sonra unutulup gidecek Ayasofya.

Ama olan siyasal İslamcılar ve Ayasofya’dan oy devşiren liderlerine olacak.

Siyasal İslamcıların “Ayasofya’nın açılmasını neden bu kadar çok istiyorsunuz?” sorusuna cevapları hep aynı: Sembolik.

Peki neyi sembolize ediyor?

Ayasofya açılınca Türkiye ilimde, irfanda, ahlakta, medeniyette çağ mı atlamış olacak?

Ya da halkın kursağından daha fazla mı yemek geçecek?

Sıhhat derecesi çok tartışmalı olan bir hadisle kutsallaştırılan Ayasofya açılınca orada namaz kılanlar cenneti garanti edecek?

Mesele hamaset olunca kullanıcısı da çok oluyor.

Dolayısıyla Perinçek’in bu kadar münbit bir konuyu hala nasıl görememiş olmasını yadırgıyorum.

YORUM | CUMALİ ÖNAL
https://www.tr724.com/ayasofya/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir