Anne tutuklandı, yüzde 98 engelli oğlu 7 aydır yolunu gözlüyor: ‘Zalimlik bu’


Gaziantep’te Kasım 2019’da 57 HDP’linin gözaltına alındığı operasyon sonrası tutuklanan HDP Şehitkâmil İlçe Örgütü üyesi Habat Gengeç, 7 aya yakın süredir cezaevinde.

Hakkındaki iddianame henüz hazırlanmayan 56 yaşındaki Gengeç’in yüzde 98 engelli oğlu annesinin yolunu gözlüyor. Habat Gengeç’in tüm bakımını yaptığı oğlu, annesinin cezaevi sürecinde en büyük mağduriyeti yaşayan kişi oldu.

Eşi Mustafa Gengeç ise eşinin tutuklanmasından sonra mağdur olduklarını belirterek şunları söylüyor:

“Eşim Gaziantep L Tipi kapalı cezaevinde. Suçu akrabasını cezaevinde ziyaret etmesi. Ayrıca telefon görüşmeleri suç gösterilmiş. Görüşmelerde herhangi bir suç da yok, akrabalarıyla görüşmüş. Eşim iki defa bel fıtığında ameliyat olmuştur. Doktor ‘tekrar ameliyatsa olmasa felç riski var’ dedi. Cezaevinde şu anda kendisi hastadır. 7 aydır dosyası açılmamış.”

“Allah için, Peygamber için bu dosya nasıl bir dosya oldu. Türkiye aslında Arap bölgelerine çevrildi. Eskiden tutuklama oluyordu, bir iki ay cezaevinde kalıyordu. Bugün mahkemen var denip mahkemeye çıkarılıyordu.”

Tutuklu olan 56 yaşındaki Habat Gengeç

‘Zalimlik Bu’

Yaşanan mağduriyeti gündeme getiren HDP’li vekil ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter hesabından, “ZALİMLİK BU..!Habat gengeç, 56 yaşında, bomboş gerekçelerle 7 ayı aşkındır cezaevinde..! %98 engelli oğlunun bakımıyla annesi ilgileniyordu Engelli bir çocuğu anneden ayırmak nasıl bir kötülüktür? Cezaevlerine SesVer” ifadelerine yer verdi.

https://www.tr724.com/anne-tutuklandi-yuzde-98-engelli-oglu-7-aydir-yolunu-gozluyor-zalimlik-bu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir