AKP yine borçlandıracak!


Betona yatırımlarıyla tarihe geçen AKP iktidarı, müteahhitlere bir kıyak daha yaptı. Kamu bankaları önceki gün 4 yeni kredi destek paketi açıkladı. Paketlerin içinde en dikkat çekici olan konut kredisi faiz oranlarının binde 99’dan binde 64’e kadar çekilmesiydi. 

Ayrıca kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak. Yani 500 bin liralık bir ev almak isteyen kişinin 50 bin TL peşinatı olması yeterli. AKP, böylece yine milleti borçlandıracak. 

CHP’nin hazırladığı ekonomi raporuna göre takipteki kredilerin miktarı 151 milyar TL’yi aştı. Vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 19.2 milyar lira daha yükselerek, 609.7 milyar lira oldu.

VATANDAŞIN BORCU 650 MİLYARA DAYANDI

Kamu bankaları tarafından ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ tedbirleri kapsamında uygulamaya alınan Bireysel Temel İhtiyaç Destek kredisinden yaklaşık 7 milyon vatandaş yararlandı. 40 milyar TL’ye yakın kredi kullandırıldı. Yani vatandaşın toplam burcu 650 milyarı buldu!

Paketler açıklanmadan binde 95-binde 99 faiz oranlarıyla kredi çekenler acil yapılandırma istiyor. Zira geçtiğimiz hafta binde 99 faiz oranıyla 200 bin TL’lik 10 yıl vadeli kredi çekenler toplamda 345 bin lira civarında para ödemek zorunda. Ancak yeni açıklanan faiz oranlarıyla aynı vadede kredi çekenler 300 bin liranın altında ödeme yapacak. Arada yaklaşık 45 bin lira fark var. 

AKP’nin iktidarda olduğu 18 yılda millet gırtlağına kadar borca battı. Krediyle evler, arabalar alındı. İnsanlar 10-15 yıllık vadelerde borçlandırıldı. TÜİK’in son araştırmasına göre her 10 kişiden 7’si borçlu. CHP’nin hazırladığı son ekonomi raporuna göre, takipteki krediler 152.1 milyar lira oldu. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında vatandaşın 6,6 milyar lira olan banka borcu bugün 610 milyar TL’ye dayandı. 27 Aralık 2019–31 Ocak 2020 günleri arasındaki verilere göre 610 milyar liralık borcun 490.2 milyar lirası tüketici kredilerinden, 119.5 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Vatandaşın takibe alınan tüketici kredisi ve kredi kartı borcu ise 139 milyon lira artarak 24 Ocak itibarıyla 20.9 milyar lira oldu.

MİLLET YİNE BORÇLANDIRILACAK

Kamu bankaları ‘normalleşme’ sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketini hayata geçirdi. Konut kredis, taşıt kredisi, sosyal hayatı destek ve tatil destek olmak üzere 4 yeni kredi paketini hayata geçirildi. Paketlerin içinde en dikkat çekeni konut kredisinde yapılan yeni düzenleme oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank’tan yapılan ortak açıklamaya göre binde 99 olan kredi faiz oranı yeni binalar için binde 64’e ikinci el konutlarda ise binde 74’e çekildi.

YÜZDE 10 PEŞİNAT YETERLİ!

Bankalar tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, bu ‘tarihi’ imkandan daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılabilecek. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak. 

BİR AY ÖNCE KREDİ ÇEKENLERİN SUÇU NE?

Konutlarda kredi faiz oranlarının indirilmesi geçtiğimiz hafta ya da daha önce yüksek faiz oranlarıyla kredi çeken vatandaşları da heyecanlandırdı. Binde 95-99’dan kredi çeken vatandaşlar acilen yeniden yapılandırma istiyor. Zira 200 bin liralık 10 yıl vadeli kredi kullanımında aradaki fark neredeyse 50 milyarı buluyor. Binde 99 faiz oranıyla 10 yıl vadeli 200 bin lira kredi çeken vatandaşlar aylık 2800 lira ve toplamda yaklaşık 345 bin lira ödemek zorunda. Ödenen faiz miktarı 145 bin lirayı buluyor. Ancak binde 64 faiz oranıyla kredi çekenlerin ödeyeceği faiz miktarı 100 bin lirayı bile bulmuyor. 

FAİZLER DÜŞTÜ, EVLERİN FİYATI ARTTI

Konut ve taşıtlardaki faiz indirimleri hiçbir zaman vatandaşlara birebir yansımıyor. Zira faiz indirimini fırsata çeviren müteahhitler ya da ev sahipleri konutların fiyatlarına anında zam yapıyor. Yine aynısı oldu. Faizlerin inmesiyle birlikte konut fiyatları da yaklaşık yüzde 7-8 oranında arttı. Çok değil, bir ay önce 300 bin liraya ilana çıkan evin fiyatı dün 320 bin lira olarak güncellendi! 

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

https://www.tr724.com/akp-yine-borclandiracak/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir