Akdeniz’de günlerdir sürüklenen sığınmacı teknesinden yardım çağrısı: Çocuklar, kadınlar var, hiç yemeğimiz, suyumuz yok, İnsanlık nerede?

Suriyeli sığınmacıları taşıyan bir bot, motoru bozuk halde Yunanistan ile İtalya arasında perşembeden beri sürükleniyor. Tekneden son gelen mesajda “Yardıma ihtiyacımız var. İnsanlık nerede?” denildi.


Akdeniz’de Suriyeli sığınmacıları taşıyan bir bottan saatlerdir haber alınamıyor. Yunanistan ile İtalya arasında günlerdir ‘sürüldüğü’ ve yardım edilmediği bilinen bottan gelen son mesajda, motorun bozulduğu bilgisi verilmişti.

Daha iyi bir yaşam umuduyla Akdeniz’i geçmek isteyen ancak denizde mahsur kalan sığınmacılara yardım eden Alarm Phone isimli kuruluşun paylaşımlarına göre, yaklaşık 170-180 kişinin bulunduğu bot perşembe gününden bu yana Yunanistan ile İtalya arasında sürükleniyor.

Motoru bozulan tekne için Yunan ve İtalyan sahil güvenliğine perşembeden beri yapılan ihbarlardan henüz sonuç alınabilmiş değil.

İtalyan Sahil Güvenliği’nin sorumluluğu reddettiği, Yunan makamlarının ise bilgi vermekten kaçındığı, bir kurtarma operasyonunun yürütülüp yürütülmediğinin bile bilinmediği belirtiliyor.

Alarm Phone, bottaki kişilerle temasın 12 saat boyunca kesildiği, bu sabah gelen bir yazılı mesajda ise “Hiç suyumuz ve yemeğimiz kalmadı” denildiğini duyurdu.

Botun su almaya başladığını da aktaran mülteciler bu akşamdan önce yardıma muhtaç olduklarını belirtti.

Kuruma gönderilen bir sesli mesajda ise bir kişinin “Merhaba. Biz denizdeyiz. Yardıma ihtiyacımız var. Sizlerin yardımınıza ihtiyacımız var. İki gündür burada kaldık. Çocuklar, kadınlar var. Hiç yemeğimiz veya suyumuz yok. Çocuklar ağlıyor. Sizlerin yardımınıza ihtiyacımız var” dediği duyuluyor. Yunanistan, Türkiye ve İtalya’nın kendilerine ‘gelmeyin’ dediğini belirten bu kişi, “İnsanlık nerede? Yardıma ihtiyacımız var” ifadelerini kullanıyor. 

https://www.gazeteduvar.com.tr/akdenizde-gunlerdir-suruklenen-siginmaci-teknesinden-yardim-cagrisi-insanlik-nerede-haber-1521049

https://aktifhaber.com/dunya/akdenizde-gunlerdir-suruklenen-siginmaci-teknesinden-yardim-cagrisi-insanlik-nerede-h160481.html

https://www.gazeteduvar.com.tr/akdenizde-gunlerdir-suruklenen-siginmaci-teknesinden-yardim-cagrisi-insanlik-nerede-haber-1521049

Akdeniz’de günlerdir sürüklenen sığınmacı teknesinden yardım çağrısı: Çocuklar, kadınlar var, hiç yemeğimiz, suyumuz yok, İnsanlık nerede?” te bir düşünce

  1. Yeni-Türkiye Gerçekleri diyor ki:

    Aslında büyük bir olay ama kimsenin umrunda değil, düşünsenize, ŞU AN akdenizde bir sığınmacı teknesi var, motoru bozulmuş günlerdir denizin ortasında kalmış, üzerinde 180 kişi var, çocuklar, kadınlar var, hiç yemekleri ve suları kalmamış, çocuklar ağlıyormuş, ‘yardımınıza ihtiyacımız var, insanlık nerede?’ diye çığlıklar atıyorlar ama kimse yardım etmıyor, dünyanın gözleri önünde bir dram yaşanıyor ŞU AN …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir