’’Ahmet’i kurtaramadık, Mehmet’e sahip çıkın’’


Babası 4 yıldır Yozgat Cezaevi’nde tutuklu olan 14 yaşındaki Mehmet Fatih Dedeoğlu, yaklaşık 1 aydır karın ağrısı çekiyordu. Doktorlar apandisitten şüphelendi. Ameliyata alındı. Ancak bağırsaklarına kadar yayılmış bir tümör olduğu fark edildi. Acilen Hacettepe’ye sevki yapıldı. Annesi, oğlunun 4 yıldır tutuklu babası Salih Dedeoğlu’nu görmesi için izin istedi ancak savcı reddetti. Ailenin Mehmet Fatih’in dışında 8 ve 3 yaşlarında iki çocuğu daha var. Anne ne yapacağını şaşırmış durumda. Hasta evladıyla ilgilenmesi için eşinin tahliye edilmesini istiyor. Mehmet Fatih’in öğretmeninin sosyal medyadan yaptığı çağrı durumun vehametini gözler önüne seriyor: “Sesimizi duyan var mı? Yozgat’ta aile dramı yaşanıyor. Babayı bırakın hasta evladıyla ilgilensin. Anne diğer çocuklara baksın. Tüm Yozgat kavrulduk, ciğerlerimiz yandı.”

İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Mehmet’in doktorunun ‘Ben gerekli şartları sağlarım, çocuk babasını görsün’ demesine rağmen savcı babanın çocuğu görmesine izin vermiyor. Anne, baba perişan! Baba tahliye edilmeli!” ifadelerini kullanıyor.

Geçtiğimiz ay hayatını kaybeden 8 yaşındaki Ahmet Ataç da babası cezaevindeyken kansere yakalanmıştı. Bütün ısrarlara rağmen babası tahliye edilmemiş, Ahmet babasına hasret can vermişti. AKP rejimi anna ve babaları uyduruk gerekçelerle tutuklayarak aslında çocukları cezalandırıyor!

Cemaate yönelik soruşturma kapsamında her gün onlarca yerde yeni operasyonlarla yüzlerce insan gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Anneler, babalar cezaevine gönderiliyor, lohusa kadınlar yeni doğan bebekleriyle hapsediliyor. Anneleriyle cezaevinde kalmak zorunda olan çocuk/bebek sayısı 800’e yakın. Annesi ya da babası yıllardır cezaevinde olduğu için psikolojisi bozulan, ruh sağlığını kaybeden binlerce çocuk psikolojik tedavi görüyor.

ÇOCUKLARDA KALICI HASAR OLUŞUYOR

Bugün Türkiye’de, yasalara aykırı olmasına rağmen hem anne hem de babası uyduruk gerekçelerle tutuklu binlerce çocuk var. Aile bütünlüğü tamamen bozuldu. Hakimler verdikleri kararlarla aslında sadece anne ve babayı değil, çocukları da cezalandırıyor. Zira en kalıcı hasar çocuklarda meydana geliyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Hasan Herken, geçtiğimiz aylarda sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımda, anne ve babası tutuklu çocukların durumunu gördüğünde ağlamamak için kendisini zor tuttuğunu söylüyordu: “Bir nesil mahvoluyor.”

BOZULAN SADECE PSİKOLOJİ DEĞİL!

Ancak maalesef bozulan sadece çocukların psikolojisi değil. Anne ya da babası tutuklu binlerce çocuk kalıcı rahatsızlıklara yakalandı. Özellikle son dönemde babası tutuklu olan çocuklarda kanser vakaları daha sık görülmeye başlandı. Bunun son örneği Yozgat’ta yaşandı.

KARIN AĞRISI ŞİKAYETİYLE GİTTİ

Babası 4 yıldır Yozgat Cezaevi’nde tutuklu olan 14 yaşındaki Mehmet Fatih yaklaşık 1 aydır karın ağrısı çekiyordu. Apandist şüphesi üzerine ameliyata alındı. Ancak durum daha vahimdi. Mehmet’in bağırsakları neredeyse tamamen tümörle kaplanmıştı. Acilen Hacettepe’ye sevk edildi. Annesi doktor raporuyla birlikte savcının kapısını çaldı. Oğlunun 4 yıldır Yozgat Cezaevi’nde tutuklu bulunan KHK’lı babası Salih Dedeoğlu’nu görmesi için izin istedi ancak reddedildi.

ÖĞRETMENİ VİCDANLARA SESLENDİ: KAVRULDUK!

Dedeoğlu ailesinin 8 ve 3 yaşında iki çocuğu daha var. Mehmet Fatih’in tedavisi için Ankara’ya gitmek zorunda olan anne çocukları kime bırakacağını bilmiyor. Anne diğer iki evladıyla mı ilgilensin, kansere yakalanan Mehmet Fatih’le mi şaşırmış durumda. Mehmet Fatih’in durumunu sosyal medya hesabından paylaşan öğretmeni, “Yozgat’ta aile dramı yaşanıyor. Babayı bırakın hasta evladıyla ilgilensin. Anne diğer çocuklara baksın. Tüm Yozgat kavrulduk, ciğerlerimiz yandı. Yeter artık lütfen bırakın babayı ya!” diyor.

GERGERLİOĞLU: DOKTORA RAĞMEN TAHLİYE EDİLMİYOR

İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, konuyla ilgili paylaştığı tweet’inde, “Salih Dedeoğlu KHKlı, Yozgat’ta mahpus. 14 yaşında LGS’ye hazırlanan oğlu M. Fatih’te barsakta kitle çıkıyor. Acilen bugün Hacettepe’ye sevk ediliyor. Dr. ‘şartları sağlarım’ demesine rağmen savcı babanın çocuğu görmesine izin vermiyor. Anne, baba perişan! Baba tahliye edilmeli!” diyor.

DOKTOR: AMBULANSTA DA OLSA BABASINI GÖRSÜN

Edinilen bilgilere göre Mehmet Fatih’in sağlık durumunun ciddi olduğunu fark eden doktor, gerekli hijyen şartlarını vs. sağlayacağını, çocuğun ambulansta da olsa babasını görmesinin faydalı olacağını söylüyor. Ancak nafile. Savcı, kansere yakalanan Mehmet’in babasını görmesine izin vermiyor.

OĞLUMU GÖREYİM, YİNE TUTUKLASINLAR

Salih Dedeoğlu’nun da ciddi rahatsızlıkları bulunduğu, tek böbrekle yaşadığı bir gözünün ise görmediği öğrenildi. Ancak yakınlarına, “Uğraşın lütfen beni çıkarsınlar, çocuğum bana özleminden bu hale geldi. Şu zor süreçte yavrumun yanında olayım sonra yine tututklasınlar” dediği öğrenildi.

İLKER DOĞAN

https://www.tr724.com/ahmeti-kurtaramadik-mehmete-sahip-cikin/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir