ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci başlarken bunu istemeyen kirli güçler terör estirdi: 55 ölü, 150 yaralı

Afganistan’daki ABD ve NATO kuvvetlerinin komutanı General Austin Scott Miller, ABD ve koalisyon güçlerinin bu ülkeden çekilme sürecinin başladığını açıkladı.

TÜM TEÇHİZAT AFGAN GÜÇLERİNE DEVREDİLECEKTİ

General Miller, çekilme ile ilgili açıklamasında, bu sürecin düzenli bir şekilde yürütüleceğini ve tüm askeri üslerle teçhizatın Afgan güvenlik güçlerine devredileceğini bildirdi. Taliban’ın, yabancı askeri varlığın 1 Mayıs’a kadar tamamen çekilmesi ve aksi takdirde “her türlü karşı önlemi almaya hazır olduğunu” duyurması ile ilgili olarak da konuşan General Miller, radikal İslamcı Taliban’ın herhangi bir Amerikan ya da NATO unsuruna saldırması halinde “kararlı bir yanıtla” karşılaşacağını ifade etti.

26 Nisan 2021


9 Mayıs 2021

Afganistan’ın başkenti Kâbil’in Daşt-i Barçi bölgesinde Seyid-ü Şüheda Okulu’na iftar saatinde bombalı saldırı düzenlendi. Kız çocuklarının eğitim gördüğü lisede öğrencilerin çıkış saatinde patlatılan bomba ortalığı savaş alanına çevirdi. Can pazarının yaşandığı korkunç saldırıda çoğu öğrenci 55 kişi hayatını kaybederken 150 kişi de yaralandı.

Kanlı saldırının ardından hastaneye koşan yüzlerce kişi, hastane koridorundaki cenazeleri gözyaşlarıyla teşhis etmeye çalıştı.

Kanlı saldırıyı henüz üstlenen olmazken görgü tanıkları ise teröristlerin okulun çıkış saatinde bomba yüklü aracı okulun giriş kapısında patlattığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir